Kapitalny remont szkoły po 150 latach

0
Chodzi do niej niewiele ponad 40 uczniów, w końcu mieści się w jednej z najmniejszych miejscowości gminy Przygodzice. Szkoła Podstawowa w Przygodziczkach, bo o niej mowa, powstała w latach 60-tych XIX wieku! To prawdopodobnie najstarsza placówka oświatowa w gminie, założona przez ród Radziwiłłów. Oprócz wyjątkowej historii teraz może poszczycić się odnowionymi niemal z każdej strony murami.

Samorząd zakończył już realizację jednej z największych inwestycji jeśli chodzi o szkolną infrastrukturę. Termomodernizacja wyniosła 1,4 mln złotych. – Gminę inwestycja kosztowała 880 tys. zł, a wartość dotacji do prac związanych z termomodernizacją wyniosła ponad 757 tys. zł z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego – mów wójt gminy Przygodzice Krzysztof Rasiak.

Wszystkie zmiany mają na celu jedno – sprawienie, by budynek był energooszczędny, nie uciekało z niego ciepło, a zastosowane ogrzewanie na pompy ciepła i awaryjnie – gaz, było ekologiczne. – Zmieniły się wnętrza, są nowe podłogi, ocieplenie wewnętrzne, mamy pompy ciepła i ogrzewanie podłogowe, wentylację z rekuperacją i nowe wszystkie instalacje. Dodatkowo wyremontowaliśmy większość sal lekcyjnych, zaadaptowaliśmy na te potrzeby poddasze, przedszkole przenieśliśmy na parter budynku. Są też nowe okna i drzwi – wylicza dyrektor Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Przygodziczkach – Renata Skorupa.

Modernizacja szkoły zajęła cały rok szkolny 2018/2019. Na ten czas społeczność uczniowska musiała przenieść się do sali wiejskiej w Przygodziczkach. Salę specjalnie zaadaptowano do tego, by mogły odbywać się w niej lekcje. Kompleksowa termomodernizacja była jedną z największym w tym roku inwestycji samorządowych, a odbywała się pod okiem konserwatora zabytków.

redaktor wlkp24.info
paulina.szczepaniak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick