DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Kaliszanie z Paszportami Polityki

Odbierając nagrodę, Anna Smolar dziękowała nie tylko swoim bliskim oraz współpracującym z nią od lat realizatorom, ale także aktorom – jako współautorom swoich spektakli. W listopadzie 2016 roku Anna Smolar wyreżyserowała na deskach Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu spektakl „Najgorszy człowiek na świecie” według Małgorzaty Halber. Treść „Najgorszego człowieka na świecie” stała się dla Anny Smolar impulsem do stworzenia kameralnego eseju teatralnego o wymowie społecznej, w którym uzależnienie jest punktem wyjścia do opowiedzenia o upośledzeniu więzi międzyludzkich i relacji z samymi sobą. Reżyserka podkreśla, że autorami adaptacji książki Halber są także aktorzy kaliskiego Teatru.

Anna Smolar zadebiutowała w 2005 roku w Teatrze Śląskim w Katowicach i od tego czasu wyreżyserowała trzynaście spektakli. Uznanie przyniosły jej szczególnie ostatnie realizacje: „Aktorzy żydowscy” w Teatrze Żydowskim w Warszawie i „Dybuk” w Teatrze Polskim w Bydgoszczy.

Na wczorajszej Gali Paszport Polityki w kategorii Kreator Kultury za „za bycie dobrym duchem muzyki jazzowej w Polsce od jej prapoczątków aż do dziś” otrzymał także kaliszanin, Jan „Ptaszyn” Wróblewski.

Paszporty Polityki to jedna z najważniejszych polskich nagród kulturalnych przyznawana co roku od 19993 przez redakcję tygodnika „Polityka” w 8 kategoriach.

 

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz