Kalisz dostanie aparat do testów na obecność COVID-19

0
Urząd Marszałkowski wesprze ostrowskie szpitale. Tak zdecydował marszałek Marek Woźniak, który wydał w tej sprawie oświadczenie, deklarując przekazanie na walkę z koronawirusem ok. 25 mln zł.

Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego planuje oszacować potrzeby wielkopolskich szpitali, które miałyby zostać sfinansowane z budżetu samorządu. Po konsultacji z wojewodą wielkopolskim Łukaszem Mikołajczykiem i ustaleniem potrzeb, które nie mogą zostać sfinansowane z innych źródeł, a można by przeznaczyć na to pieniądze z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 (fundusze unijne), planują dokonać zmian w programie i sfinansować zakupy. “Jednocześnie już zbieramy ww. dane ze szpitali podległych Samorządowi Województwa Wielkopolskiego. Szacujemy, że w tej chwili będziemy mogli przeznaczyć na ten cel ok. 25 mln złotych” – oświadczył marszałek Marek Woźniak. Zgodę na zmianę WRPO wyraziły już Komisja Europejska oraz Minister Rozwoju.

CZYTAJ: W poznańskim laboratorium skończyły się testy? WUW odpowiada

To jednak nie koniec wsparcia. Z pieniędzy, który dysponuje Urząd Marszałkowski mają zostać dokonane także doraźne zakupy sprzętu dla jednostek ochrony zdrowia. Podpisano już umowy na zakup urządzeń do odkażania karetek wraz z wyposażeniem dla Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Poznaniu. “Natomiast z myślą o naszych wojewódzkich szpitalach w Kaliszu i Koninie, sfinansujemy dla nich zakup dwóch aparatów do testów na obecność COVID-19 (dwóch analizatorów genetycznych i dwóch komór laminarnych). Dzięki temu próbki nie będą musiały być dowożone do szpitala zakaźnego w Poznaniu, co znacząco wydłuża proces diagnostyczny” – podkreśla marszałek.

Kiedy urządzenia trafią do użycia na razie nie wiadomo. Faktem jest jednak, że wówczas badanie próbek mogłoby się odbywać w trzech miejscach na terenie Wielkopolski, a nie jednym – w stolicy województwa.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick