DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Kalisz bez kostki

Kalisz jest pierwszym miastem w Polsce, które zakazało budowy chodników z betonowej i kamiennej kostki brukowej. Cała nawierzchnia chodnika od krawężnika do pierzei ma być budowana wyłącznie z szerokich niefazowanych płyt chodnikowych, kamiennych lub betonowych, o wymiarach 50 na 50 cm. Skąd taka decyzja?

„Dzięki temu nie tylko wygodnie będzie z niej korzystać pieszym w każdym wieku i używającym każdego rodzaju obuwia, ale i osobom pchającym wózek dziecięcy lub inwalidzki, ciągnącym walizkę na kółkach lub torbę na zakupy, poruszającym się z pomocą balkonika” – czytamy na stronie internetowej kaliskiego magistratu.

– Każdego dnia sto tysięcy kaliszan w trakcie przemieszczania się po mieście piechotą robi kilkaset tysięcy kilometrów. Chcemy, żeby chodzenie ulicami sprawiało im przyjemność, a nie by było źródłem codziennej udręki. Cieszę się, że właśnie w Kaliszu zaczyna się chodnikowa kontrrewolucja, przywracająca porzucony po roku 1989 dobry zwyczaj budowania chodników wyłącznie z płyt chodnikowych – mówi Grzegorz Sapiński, prezydent Kalisza.

Kalisz jako pierwsze miasto w Polsce wprowadza również obowiązek umieszczania wzdłuż krawężnika półmetrowego pasa z tak zwanych płyt ostrzegawczych, informujących niewidomych o tym, że chodnik się kończy.

Stosowne przepisy zawierają Standardy dla projektantów, wykonawców i zarządców infrastruktury dla pieszych na terenie Miasta Kalisza, przygotowane przez Arkadiusza Pacholskiego i Łukasza Janowskiego i wprowadzone oficjalnie w dniu 23 grudnia 2016 roku zarządzeniem Grzegorza Sapińskiego, prezydenta miasta Kalisza.

– Rozmowy z pieszymi, jakie przeprowadziłem latem 2015 roku na ulicach Kalisza, przekonały mnie, że nie tylko moje stopy buntują się, ilekroć idę chodnikiem zbudowanym z betonowej kostki lub kamiennego bruku. Opinie ankietowanych przez mnie pieszych były jednoznaczne: najlepiej chodziło im się po jak najszerszych płytach chodnikowych. Cieszę się, że władze Kalisza wyciągnęły z tych obserwacji praktyczne wnioski i przyjęły Standardy, dzięki którym nasze miasto jako pierwsze w Polsce zostanie raz na zawsze uwolnione od bezmyślnej kostkomanii – powiedział Arkadiusz Pacholski, pisarz, aktywista miejski, laureat II nagrody w kategorii seminaria na Międzynarodowym Biennale Architektury Kraków 2015 za prelekcję Dotyk, słuch i wzrok najlepszymi budowniczymi nowoczesnego chodnika, autor Standardów.

– Projektanci polskich chodników od ćwierćwiecza zamieniają je we wzorzyste kobierce, a przecież chodnik ma służyć nie do krzykliwego zdobienia ulicy, ale do wygodnego przemieszczania się po mieście. Ozdobą ulicy ma być dobra architektura. Co do chodnika zaś, to najlepiej zdobi ulicę ten, który w ogóle nie rzuca się w oczy. I właśnie takie chodniki będziemy teraz budować w Kaliszu – dodaje Łukasz Janowski, architekt, aktywista miejski, współautor Standardów.

źródło: kalisz.pl, fot. pixabay.com
wlkp24.info

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz