Już nie goździk i nie pończoszka, ale tradycja trwa [sonda]

0

Bez względu na to, jaki kontekst miało ustanowienie tego święta, z kwiatka czy czekaldek ucieszy się dziś każda pani. Na szczęście panowie - jak się okazuje - są na to przygotowani. Choć Dnia Kobiet nie świętuje się dziś tak hucznie, jak czasów PRL-u, tradycja trwa, co cieszy płeć piękną.

Obchodzone co roku 8 marca święto swoją tradycję ma już od roku 1910, choć po raz pierwszy ten dzień celebrowano 28 lutego 1909 roku z inicjatywy Socjalistycznej Partii Ameryki. W Polsce na szeroką skalę kobiety świętują od 1993 roku.

Okres rozkwitu Dnia Kobiet w Polsce przypadł na czasy PRL-u, popularnymi goździkami, a później już tulipanami obsypywano panie. Z okazji tego dnia publikowano portrety różnych kobiet z sektora polskiej gospodarki, z inicjatywy Władysława Gomułki. Dzień Kobiet w zakładach pracy i szkołach był obchodzony wręcz obowiązkowo.

Współcześnie coraz częściej dzień 8 marca to okazja dla organizacji zrzeszających kobiety do organizacji manifestacji, strajków i happeningów na rzecz równouprawnienia kobiet i mężczyzn.

redaktor wlkp24.info
poczta@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick