Jutro kolejny „Więc Wiec”. Ørganek, Jarson, Dagadana

0
Trwa trzecia edycja cyklu Więc Wiec. W niedzielę 30 lipca od godz. 18:00 na krotoszyńskim rynku wystąpią: Jarson, Dagadana oraz Ørganek.

II WIĘC WIEC – 30.07.2017 – od godz. 18:00

Jarson

Po wielu latach muzycznych podróży z wieloma zespołami (m.in. Synteza, Górna Volta, Skippers, Scena Prezentacji, Pomoc Duchowa, Krotoszyński Chór Kameralny, Szekina, Acoustic Flame, Reising Band, BuJaMBi), JARSON REISING wylądował na muzycznym gruncie utworzonym z połączenia dotychczasowych doświadczeń, w zdecydowanej większości ze swoimi autorkimi piosenkami, w których można się dosłuchać elementów bluesa, rocka, jazzu, ballady, przyprawionych gdzieniegdzie klimatami latynowskimi, a w warstwie tekstowej inspirowanych wartko płynącym życiem, z jego dziwacznymi, często absurdalnymi zakrętasami.

Dagadana

Inicjatorką całego „zamieszania” jest Ana Spławska, która pod koniec 2013 roku odważyła się stworzyć „coś swojego”. Jak wiadomo, marzenia czasem się spełniają…:)

Obecnie zespół tworzą muzycy z Kościana (Ana, Tomek) i Opalenicy (Paweł, Marcin). Koncertujemy, bo granie sprawia nam niewyobrażalną przyjemność. Bezpośredni kontakt z odbiorcą jest dla nas najważniejszy i nie da się go zamienić na żaden inny.
Anna Spławska – kościanianka, wokalistka, autorka tekstów i muzyki, pedagog specjalny. W 2011 kompozycja „Sama” grupy Aneke, do której napisała słowa, znalazła się na składance Piotra Kaczkowskiego „Minimax pl 6” Radiowej Trójki. Koncertowała z Retrospective u boku Riverside, Lazuli i Fish’a na 5th Anniversary of Progressive Promotion w Niemczech. W 2012 r. brała udział w 3 edycji telewizyjnego programu „Bitwa na głosy”-Drużyna Libera. Owocem współpracy była piosenka „Ludzki gest”, która znalazła się na krążku Liber–”Duety”. Rok póŸniej wraz z zespołem Mokrofon wystąpiła, jako jedna z gwiazd w pierwszej edycji LuxFest festiwal w Poznaniu oraz wzięła udział w konkursie „Bałtyk Festiwal Media i Sztuka” w Darłowie. Zakwalifikowała się do ścisłej dziesiątki Jarocin Festiwal.

Zespół tworzą znakomici muzycy z Polski i Ukrainy, biorący udział w wielu ważnych projektachmuzycznych w kraju i za granicą: Daga Gregorowicz, Dana Vynnytska, Mikołaj Pospieszalski i BartoszMikołaj Nazaruk. Zespół współpracuje m.in. z: Raz Dwa Trzy, Gabą Kulką i rodziną Pospieszalskich. Od momentu powstania zagrał około 400 koncertów w kraju i za granicą (Austria, Brazylia, Chiny, Czechy, Indonezja, Francja, Malezja, Maroko, Niemcy, Polska, Rumunia, Serbia, Singapur, Słowacja, Szwecja, Ukraina, Węgry, Wielka Brytania).

Debiutancka płyta „Maleńka” zyskała niezwykłe uznanie mediów oraz opiniotwórczych postaci światakultury, a Program Trzeci Polskiego Radia udzielił jej swojego patronatu. Zespół DAGADANA został też nominowany do Fryderyków 2011 w dwóch kategoriach: Album Roku Folk/Muzyka Świata orazFonograficzny Debiut Roku (w pierwszej kategorii udało się zdobyć statuetkę). Ich drugi album („Dlaczego nie”) był nominowany do Fryderyków 2012 w kategorii Album Roku Folk/Muzyka Świata. Trzecia płyta – „List do Ciebie” (z poezją Janusza Różewicza) – spotkała się z uznaniem środowiska muzycznego i literackiego.

W ubiegłym roku zespół powrócił z czwartym albumem „Meridian 68”, najbardziej folkową z dotychczasowych płyt zespołu. Dagadana już od ośmiu lat znakomicie łączy elementy kultury ukraińskiej i polskiej za pomocą jazzu, elektroniki czy world music. Tym razem zespół zwrócił się w stronę dziś już nieco zapomnianej muzyki ludowej. Na płycie znalazły się tradycyjne piosenki z różnych regionów Polski (m.in. z Kurpiowszczyzny i Wielkopolski), ludowe pieśni ukraińskie i łemkowskie, a także jeden wyjątkowy utwór nagrany po chińsku wspólnie z poznanym w Pekinie zespołem NorthLab. Trzon nowego albumu stanowią ludowe piosenki z Polski i Ukrainy. Z kolei wschodni kierunek to wynik spotkania z niezwykłymi muzykami: Hassibagenem z Mongolii i Aiys Songiem z Chin podczas wizyty zespołu w Pekinie.

ØRGANEK

Formacja ØRGANEK powstała w roku 2013 z inicjatywy jej lidera, Tomasza Organka, początkowo jako Power Trio. Rok pożniej do Adama Staszewskiego (bas) oraz Roberta Markiewicza (perkusja) dołączył klawiszowiec, Tomasz Lewandowski. Jeszcze tego samego roku grupa wydała swój debiutancki album pt.”Głupi”, który przebojem wtargnął na rynek muzyczny w Polsce zapewniając zespołowi czołówki list przebojów rozgłośni radiowych oraz liczne nagrody i wyróżnienia (m.in. Mateusz Trójki 2014, Szczota Offensywy 2014, Nagroda im.Grzegorza Ciechowskiego 2014, nominacja do nagrody Fryderyk 2015). W latach 2014 – 2016 kwartet dał ponad dwieście koncertów w Polsce i zagranicą, czym zbudował sobie świadomą i wymagającą publiczność, dzięki ktorej album pt. „Głupi” uzyskał status Platynowej Płyty.

W roku 2016, lider formacji, Tomasz Organek, został zaproszony do pełnienia funkcji dyrektora muzycznego Orkiestry Męskiego Grania 2016.

Obecnie zespół podczas koncertów na żywo prezentuje materiał z drugiego albumu pt. „Czarna Madonna”. Nowy krążek to z jednej strony kontynuacja platynowego debiutu pt.”Głupi”, a z drugiej niezaprzeczalny krok w przód. ØRGANEK po raz kolejny cytuje gatunki, konwencje i klisze, które zbudowały muzykę XX w ale też i całą zachodnią popkulturę, z której ona wyrasta. Tym razem jednak wszystko brzmi nowocześniej dzięki bardziej złożonej produkcji oraz współcześniejszym odniesieniom do tak odległych od siebie stylistyk jak punk, czy country. W warstwie tekstowej ØRGANEK zdaje się dotykać najgłębszych pokładów swojej wrażliwości, czego dowodem jest chociażby utwór tytułowy nowego albumu formacji.

Mroczny, nieskrępowany, ekspresyjny charakter koncertów przyciąga liczną publiczność. Po „Głupim”, album „Czarna Madonna” to zaproszenie do następnych spotkań.

redaktor wlkp24.info
maciej.parysek@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick