Jurek Owsiak: „Przejrzyj na oczy”! Wiemy, na jaki cel będą zbierane pieniądze podczas 30. finału WOŚP

2
Fundacja WOŚP ogłosiła, że w ramach 30. finału, który odbędzie się 30 stycznia 2022 roku, zbierane będą pieniądze na okulistykę dziecięcą.

Tylko 111 dni dzieli nas od 30. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który odbędzie się 30 stycznia 2022 roku. Jurek Owsiak – szef tej wyjątkowej orkiestry ogłosił, na jaki cel będą tym razem zbierane pieniądze. „30., jubileuszowa, »Orkiestra« zabrzmi dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci. Będzie to pierwsza zbiórka dedykowana dziecięcej okulistyce, jednak nie pierwsze działanie WOŚP związane z ratowaniem wzroku najmłodszych pacjentów. Fundacja od 20 lat prowadzi Program Zapobiegania i Leczenia Retinopatii Wcześniaków, w ramach którego przebadano blisko 255 tysięcy dzieci, a wzrok uratowano 10,6 tys. dzieci” – informuje Fundacja.

Ratowanie wzroku dzieci to cel przyszłorocznej akcji, bo choroby oczu nie są dolegliwością tylko osób starszych. Na wiele chorzeń układu wzrokowego cierpią też najmłodsi z noworodkami i niemowlakami włącznie. I właśnie dla nich tym razem będzie grał cały świat. „Choroby oczu mogą występować u dzieci w każdym wieku, poczynając od wad uwarunkowanych genetycznie, w tym chorób metabolicznych i zmian rozwojowych u niemowląt, patologii związanej z wcześniactwem, zapalenia błony naczyniowej, zapalenia i zwyrodnienia siatkówki oraz nerwu wzrokowego o różnej etiologii, powikłań nimi wywołanych, chorób pasożytniczych i odzwierzęcych, anomalii naczyniowych, nowotworów złośliwych wewnątrz- i zewnątrzgałkowych, zaburzeń ocznych w przebiegu chorób układu krwionośnego, a na urazach oka kończąc” – wylicza cytowana przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy ekspertka tej fundacji prof. dr hab. n. med. Mirosława Grałek, lekarz okulista z ponad 25-letnim stażem w zawodzie.

Za pieniądze uzbierane podczas 30. finału WOŚP planowany jest zakup wielu specjalistycznych urządzeń, które trafią do szpitali w całej Polsce. Jednym z kluczowych ma być angiograf dwupłaszczyznowy pozwalający na leczenie siatkówczaka. To najczęstszy nowotwór złośliwy gałki ocznej występujący u dzieci. Tego rodzaju sprzęt ma umożliwić – jak informują przedstawiciele WOŚP – „zastosowanie najnowocześniejszej i najskuteczniejszej metody leczenia nowotworu: chemioterapii dotętniczej”.

Celem przyszłorocznego finały ma być również uruchomienie pierwszego w Polsce centrum symulacji operacji okulistycznych. Ma ono posłużyć specjalistom zajmującym się dziećmi z wadami wzroku. Dzięki niemu będzie można szkolić techniki chirurgii wewnątrzgałkowej. Ma to się przełożyć na poprawę jakości wykonywanych operacji.

Logo 30. finału WOŚP

materiały prasowe Fundacji WOŚP
sebastian.matyszczak@tvproart.pl

2 KOMENTARZE

  1. Polityk nie powinien kierować charytatywną organizacją ! Czy dobrym liderem WOSP byłby Kaczyński lub Tusk ??? Owsiak nawet już nie próbuje ukrywać, że jest zaangażowany politycznie. Dla mnie nie jest wiarygodny, to początek końca tej organizacji.

  2. Napisał co wiedział !!!! Jurek to dobra, wiarygodna i jedyna twarz tej zbiórki. cokolwiek powiedzieć to jednoczy Polaków jak nikt , nigdy tego nie zrobił. I potrafi zjednoczyć młodzież. Wielkie brawa dla Niego. Kto tego nie szanuje niech lepiej się nie wypowiada. Jurek życzę zdrowia i siły .

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick