DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Jeździ rowerem, fotografuje miejsca, których już nie ma [ZDJĘCIA]

Wystawę zdjęć Krzysztofa Dery można już oglądać na terenie parku przy pałacu w Lewkowie.

Fot. Muzeum w Lewkowie

CZYTAJ TEŻ: Ulice na fotografiach, czyli najnowsza wystawa w lewkowskim muzeum [ZDJĘCIA] [WIDEO]

Zdjęcia Krzysztofa Dery to nowa propozycja wystawowa Muzeum w Lewkowie. Ich autor ma dwie pasje: jazdę na rowerze i fotografię. Obie łączy od lat  (fotografuje od 60) uwieczniając na zdjęciach dawne gościńce, dwory, pałace, dworce i zdobione budynki Południowej Wielkopolski. To właśnie te budowle uchwycone przez niego na fotografiach można oglądać od 24 marca na wystawie plenerowej przed pałacem w Lewkowie.

Z bogatych zbiorów własnych Krzysztof Dera wybrał te, które prezentują budynki uwiecznione w latach 80., a więc cztery dekady temu. – Tytuł tej wystawy jest znamienny. To »Piękno, które ginie. Południowa Wielkopolska«. A tak naprawdę w niektórych przypadkach podpis powinien brzmieć: »piękno, którego już nie ma«, ponieważ części obiektów, które możemy oglądać na wystawie, już nie ma – jak drewnianego gościńca, który stał przy drodze w Kwiatkowie – mówi dyrektor muzeum Sylwia Nowicka.

Wystawa składa się z 38 zdjęć, na których można odnaleźć m.in. dawny dwór w Szkudli, kuźnię w Kurowie, ceglany budynek gorzelni w Wysocku, spichlerz w Lewkowie, drewniany młyn w Sławnie i remizę strażacką w Brzezinach. – Obrazy zatrzymane w kadrze mają magiczną moc. Pokazują miejsca, których już nie ma lub które są dziś w stanie dużej ruiny. Utrwaliłem dworek rodziny Wiesiołowskich w Strzyżewie, w którym mieszkała krewna Fryderyka Chopina. Dworek stał od 1852 roku, dziś nie ma po nim śladu – podkreśla Krzysztof Dera, autor zdjęć prezentowanych na wystawie.

Wystawę zdjęć można znaleźć na terenie parku (na tyłach pałacu od strony kawiarenki). Będzie dostępna do oglądania do końca września 2024 roku. Co po niej? – Kolejna niezwykle ciekawa i przepiękna wystawa fotografii pani Agnieszki Florczyk, która uchwyca piękno przyrody, ptaków, stawów. Będzie magicznie – dodaje dyrektor muzeum.

0 Dołącz do dyskusji

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz