DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Jeszcze w tym tygodniu w Ostrowie uruchomią Jadłodzielnię

Pod koniec ubiegłego roku uruchomiono jedną w Ostrzeszowie. Niespełna miesiąc temu napisaliśmy na wlkp24.info, że z budżetu sejmiku wojewódzkiego zostanie współfinansowana budowa kilku kolejnych w Wielkopolsce w tym jedna w naszym regionie, a dokładnie w Sulmierzycach (powiat krotoszyński). Samorząd otrzymał na ten cel dotację w wysokości 6 tys. zł.

Jeszcze w tym tygodniu, a dokładnie w czwartek zostanie otwarta Jadłodzielnia w Ostrowie Wielkopolskim. Stanie ona przy ul. Wolności 34 (wejście w bramie). Będzie ją prowadziła Teen Challenge Ostrów Wielkopolski – Chrześcijańska Misja Społeczna, a jej patronem będzie firma Winiary.

Idea tworzenia lodówek społecznych oraz miejsc, w którym można zostawić jedzenie, aby się nie zmarnowało, cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Jak się okazuje, potrzeby są spore. W wielu miastach znajdują się osoby, które chętnie skorzystają z takiej formy pomocy i wykorzystają żywność, która w przeciwnym razie (gdyby nie trafiła np. do Jadłodzielni) mogłaby się zmarnować.

Marnowanie żywności to problem nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Choć miliony ludzi na świecie głodują, w tym samym czasie marnotrawione są tony jedzenia w innych zakątkach globu. Jak wynika z badań Instytutu Ochrony Środowiska Państwowego Instytutu Badawczego, rocznie marnujemy w kraju 4,8 mln ton (dane na 2020 roku). Jeszcze bardziej porażają dane opublikowane przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Z jej wyliczeń wynika, że co roku na świecie marnuje się 1,3 mld ton żywności, która nadaje się do spożycia, a to 30 proc. globalnej produkcji.

Napisz do autora

Komentarze (2)
 • K
  Kasia

  poniedziałek, 22 listopada, 2021

  Wspaniały pomysł …

  Odpowiedz
 • J
  Jo

  wtorek, 23 listopada, 2021

  Radny nie lubiany przez obecną władzę wnioskował o to dawno (!), a teraz nagle to świetny pomysł …??

  Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz