Jeszcze w tym tygodniu w Ostrowie uruchomią Jadłodzielnię

2
Tak będzie wyglądała ostrowska Jadłodzielnia / materiały promocyjne
W czwartek w Ostrowie Wielkopolskim zostanie otwarta Jadłodzielnia. Stanie przy ul. Wolności 34 (w bramie). Wkrótce ma powstać kolejna w Sulmierzycach. Pomysł lodówek społecznych staje się coraz popularniejszy w całym kraju, także w naszym regionie.

Pod koniec ubiegłego roku uruchomiono jedną w Ostrzeszowie. Niespełna miesiąc temu napisaliśmy na wlkp24.info, że z budżetu sejmiku wojewódzkiego zostanie współfinansowana budowa kilku kolejnych w Wielkopolsce w tym jedna w naszym regionie, a dokładnie w Sulmierzycach (powiat krotoszyński). Samorząd otrzymał na ten cel dotację w wysokości 6 tys. zł.

Jeszcze w tym tygodniu, a dokładnie w czwartek zostanie otwarta Jadłodzielnia w Ostrowie Wielkopolskim. Stanie ona przy ul. Wolności 34 (wejście w bramie). Będzie ją prowadziła Teen Challenge Ostrów Wielkopolski – Chrześcijańska Misja Społeczna, a jej patronem będzie firma Winiary.

Idea tworzenia lodówek społecznych oraz miejsc, w którym można zostawić jedzenie, aby się nie zmarnowało, cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Jak się okazuje, potrzeby są spore. W wielu miastach znajdują się osoby, które chętnie skorzystają z takiej formy pomocy i wykorzystają żywność, która w przeciwnym razie (gdyby nie trafiła np. do Jadłodzielni) mogłaby się zmarnować.

Marnowanie żywności to problem nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Choć miliony ludzi na świecie głodują, w tym samym czasie marnotrawione są tony jedzenia w innych zakątkach globu. Jak wynika z badań Instytutu Ochrony Środowiska Państwowego Instytutu Badawczego, rocznie marnujemy w kraju 4,8 mln ton (dane na 2020 roku). Jeszcze bardziej porażają dane opublikowane przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Z jej wyliczeń wynika, że co roku na świecie marnuje się 1,3 mld ton żywności, która nadaje się do spożycia, a to 30 proc. globalnej produkcji.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

2 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick