DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Jest reakcja Kurii Diecezji Kaliskiej na film Sekielskich. Wydano oświadczenie

CZYTAJ TEŻ: “Myślałem, że to będzie prostsze” – wątek Diecezji Kaliskiej w najnowszym filmie braci Sekielskich

„Zabawa w chowanego” to drugi już film braci Sekielskich przedstawiający problem pedofilii w wśród księży. W drugiej odsłonie produkcji oprawcą był ks. Arkadiusz H., który swoją posługę pełnił m.in. w Pleszewie oraz Kaliszu. Bulwersujący wątek toczył się także w samej Kurii Diecezji Kaliskiej. Zdaniem ofiar, ich bliskich oraz pełnomocników ks.bp. Edward Janiak, Biskup Diecezji Kaliskiej wiedział o przypadkach pedofilii, ale były one przez niego tuszowane.

Po premierze filmu Sekielskich głos zabrał abp. Wojciech Polak. „(…)Każda prawdopodobna wiadomość o wykorzystaniu seksualnym osoby małoletniej przez księdza, która wpływa do biskupa lub do kurii, musi być w Kościele uznana za zawiadomienie zobowiązujące do wszczęcia dochodzenia kanonicznego oraz do ograniczenia duchownego w czynnościach. Niedopuszczalne jest przesuwanie podejrzanego księdza do miejsca, w którym może mieć jakikolwiek kontakt z dziećmi. Ze  względu na przedstawione w filmie informacje, jako Delegat Episkopatu Polski ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży, zwracam się poprzez Nuncjaturę do Stolicy Apostolskiej o wszczęcie postępowania nakazanego przez motu proprio papieża Franciszka dotyczącego zaniechania wymaganego prawem działania(…)” – czytamy w oświadczeniu, a całość można przeczytać TUTAJ.

Głos po premierze filmu zabrała także Kuria Diecezji Kaliskiej, którą zarządza przedstawiony w produkcji bp. Edward Janiak.

Przedstawiamy treść oświadczenia:

OŚWIADCZENIE KURII DIECEZJALNEJ W KALISZU W ZWIĄZKU Z UKAZANIEM SIĘ FILMU „ZABAWA W CHOWANEGO”

Kuria Diecezjalna w Kaliszu została poinformowana o wszczęciu postępowania przez prokuraturę w sprawie ks. Arkadiusza H. w grudniu 2018 roku. Od samego początku – mając na uwadze dobro pokrzywdzonych, którzy nie zgłosili się do kurii oraz widząc konieczność wyjaśnienia sprawy – podjęta została współpraca z prokuraturą zgodnie z przepisami prawa karnego. Jednocześnie wszczęto wstępne postępowanie kanoniczne, powiadomiono Kongregację Nauki Wiary, do której przekazano dokumenty śledztwa, udostępnione przez prokuraturę zgodnie z art. 156 § 5 k.p.k.

Ks. Arkadiusz H. został suspendowany przez Biskupa Kaliskiego, zawieszony w pełnieniu posługi kapłańskiej (zakaz sprawowania sakramentów i noszenia stroju duchownego) za postępowanie, które miało mieć miejsce w latach 1994-2000.

Odnosząc się do przedstawionych w filmie wydarzeń związanych z wizytą rodziców jednego z pokrzywdzonych, należy podkreślić, że miało to miejsce w 2016 roku, kiedy obowiązywały inne uregulowania prawne. Rodzice pokrzywdzonego w czasie wizyty w Kurii usłyszeli, że powinien zgłosić się sam pokrzywdzony. Ukazane w filmie nagranie nie wyczerpuje całej rozmowy, brak jest stwierdzenia, że rodzice powinni jak najszybciej zgłosić sprawę do prokuratury.

Nawiązując do wątku sprawy ks. Pawła Kani, bp Edward Janiak pełnił w archidiecezji wrocławskiej posługę biskupa pomocniczego w zależności od biskupa diecezjalnego i jego decyzji.

Dwóch pokrzywdzonych występujących w filmie zgłosiło się do Kurii w lutym 2020 roku i zgodnie z procedurami zostali skierowani do delegata ds. ochrony dzieci i młodzieży. Na spotkanie z delegatem przybył jeden z nich, został przyjęty i zaproponowana mu została pomoc psychologiczna i duszpasterska.

Kuria Informuje, że jest w posiadaniu pełnej dokumentacji potwierdzającej zgłoszenie do Kongregacji Nauki Wiary każdego przypadku pedofilii osób duchownych w latach 2012-2020.

Napisz do autora

Komentarze (25)
 • Z
  Zocha

  sobota, 16 maja, 2020

  Obcinac fiuta każdemu pedofilowi i biskupowi który to ukrywa. Później wsadzić im he w tyłek . Moge to robić za wysoka opłata , oczywiście przez kurie płatność !!!! Czekam na ofertę. pozdrawiam moich potencjalnych klientów .

  Odpowiedz
 • M
  myślący

  sobota, 16 maja, 2020

  Miejsce (rzecz jasna WSZYSTKICH) pedofili jest w więzieniu na długie lata, z pominięciem biskupów i ich procedur, chyba, że przy okazji (a tak pewnie jest w 99%-ach przypadków są współwinni, bo tuszują sprawę). Najgorsze, że Ziobro widzi ten temat inaczej.

  Odpowiedz
 • M
  myślący2

  sobota, 16 maja, 2020

  Umarłem:

  „Na spotkanie z delegatem przybył jeden z nich, został przyjęty i zaproponowana mu została pomoc psychologiczna i duszpasterska.”

  Brzmi jak plucie w twarz.

  Odpowiedz
 • T
  Telewidzka

  sobota, 16 maja, 2020

  No takie są skutki zamiatania wszystkich występków duchownych ,a dewotki zachwycone nawiedzone podsyłają im dzieci i wnuki a może jakby mieli domy ,zony które trzeba było utrzymać ciekawe co by mieli wtedy w swoich głowach zamiast rozpusty .

  Odpowiedz
 • L
  L...

  sobota, 16 maja, 2020

  Mamy gdzieś wasze dochodzenia kanoniczne i wasze „kary” dla oskarżonych (nie może nosić kiecki – to ma być kara??!!). Ksiądz-pedofil ma być ukarany tak, jak każdy inny przestępca dopuszczający się tego ohydnego czynu. I wszyscy inni, którzy wiedzieli i nie reagowali (lub tuszowali), tak samo!

  Odpowiedz
 • M
  Ma

  sobota, 16 maja, 2020

  Biskup Janiak powinien w trybie najszybszym poddać się do dymisji, albo ta powinna zostać mu narzucona. Powinien przyjść nowy biskup, który wyjaśnił by całą sprawę. Kuria i obecny Pasterz nie są już wiarygodni. Biskup nie powinien pokazywać się publicznie ani podejmować żadnych decyzji, w tym personalnych – zbliża się czas zmian kapłanów w parafiach. Powinien pokutować i modlić się w zakonie w Niedźwiadach do decyzji Papieża. Oświadczenie jest kolejnym tłumaczeniem i niczego nie wnosi.

  Odpowiedz
 • J
  jarock

  sobota, 16 maja, 2020

  Kto jest bez grzechu niech pierwszy rzuci kamieniem… Czy jeden film o jednym upadłym księdzu może tak łatwo manipulować ludem ??? Nie usprawiedliwiam działania „bohatera” filmiku ale gdzie byli Rodzice tych dzieci …20-30 lat temu ??? Nie oceniam . Jeśli Pan Sekielski chce naprawdę chce walczyć z pedofilią a nie z Kościołem to oczekuję kolejnych odcinków , które wyeliminują pseudo księży ale jednocześnie pokażą , w których środowiskach ten problem jest największy… Przeciętny Polak tego nie wie…

  Odpowiedz
 • O
  Ola

  sobota, 16 maja, 2020

  ludzie do.jakiej dymisji? On powinien juz siedziec za kratkami za tuszowanie pedofilii I wspoludział

  Odpowiedz
 • Z
  Zołza

  sobota, 16 maja, 2020

  On powinien nuz siedziec za kratkamiza wspoludzial I tuszowanie pedofilii

  Odpowiedz
 • 7
  75thecrow

  sobota, 16 maja, 2020

  Oświadczenia przeprosiny ,słowa słowa a tak naprawdę mają w D….. wiernych liczy się kasą i układy i za chwilę wszystko wróci do normy ,a powinni iść siedzieć jak i księża którzy dopuścili się czynów pedofilskich jak i biskupowie którzy to tuszują ,w tej instytucji Bóg został sprowadzony do frazesu na którym robi się kasę i otumania wiernych a pismem świętym już dawno wytarli sobie d. Przeinaczając jego nauki na swoją modłę

  Odpowiedz
 • ZKP
  Zabić księdza pedofila

  niedziela, 17 maja, 2020

  I się tak zapytam ludzi co za kościół by oddali życie… Czy naprawdę Bóg istnieje według was? Odpowiedzcie sobie sami, bo według mnie jak by istniał to by nie pozwolił na takie coś

  Odpowiedz
 • K
  Katecheta

  niedziela, 17 maja, 2020

  Ludzie nie łudźcie się bo nic tu się nie zmieni póki mamy takie prawo i-niestety-akceptację części społeczeństwa które idzie tępo za nimi i w 21 wieku wierzy w jakieś piekło, ognie, pokutę, kary i Bóg wie co jeszcze. Już komentarz abp. Polaka jest śmieszny.”Zostanie przeprowadzone dochodzenie kanoniczne”. Przecież oni nam się w twarz śmieją!!! I to ma być państwo prawa? W tym kraju nigdy nie było i nie będzie sprawiedliwości. Nie wiem jak inni ale ja już wierzę sam i modlę się sam. A te łapki w dół to proszę sobie włożyć pod sutanne

  Odpowiedz
 • R
  Romio

  wtorek, 19 maja, 2020

  Moim skromnym zdaniem będzie defekowanie plackami i żarcie płynów ustrojowych, to w porze posiłków !!!

  Odpowiedz
 • R
  Romio

  niedziela, 24 maja, 2020

  Mój drobnej postury szkolny kolega, bardzo oczytany i elokwentny jest dziś uznanym prałatem. Na wycieczce szkolnej wlawszy w siebie odrobinę etanolu otworzył się na tyle, że zaczął obmacywać najprzystojniejszego w klasie chłopaka. Dostał solidnego liścia i sprawa przycichła. Na spotkaniu z okazji x lecia matury znowu się bidula upił i zeznał „jestem technikiem modlitewnym”….

  Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz