Jest ich 120 na świecie. Szpital w Wolicy będzie pierwszym w Polsce

3
Szpital w Wolicy dwukrotnie był przekształcany w placówkę jednoimienną i stawał do walki z koronawirusem. Dotkliwie przekonał się, jaką siłę miały poprzednie fale epidemii. Nadal chce świadczyć usługi medyczne związane z COVID-19, ale tym razem dla ozdrowieńców, którzy wciąż borykają się z powikłaniami po przebytej chorobie. Plany poznała już także... Światowa Organizacja Zdrowia.

Tak nowoczesnych szpitali jest 120 na całym świecie i żadnego w Polsce. Placówka znana z leczenia chorób płuc i gruźlicy byłaby pierwsza w skali kraju. Budowa nowoczesnego oddziału rehabilitacji pocovidowej rozpocznie się jeszcze w czerwcu i pochłonie 6 milionów złotych. – Planujemy wprowadzić nowoczesne rozwiązania. Oprócz fotowoltaiki będą także folie na podczerwień oraz system rekuperacji – mówi Sławomir Wysocki, dyrektor szpitala w Wolicy.

Szpital w Wolicy jest też pierwszą placówką w kraju, którą odwiedziła Paloma Cuchi, dyrektor generalna Światowej Organizacji Zdrowia w Polsce. – WHO szuka takich szpitali, które podzielą się doświadczeniem i praktykami w walce z COVID-19. Ten szpital jest przykładem na to, jak w szybkim czasie można przekształcić się z trybu regularnej pracy na pomoc jedynie zakażonym – mówiła podczas dzisiejszej konferencji prasowej Paloma Cuchi.

CZYTAJ TEŻ: Wnioski do końca maja, bloki w 2022 roku

Nowoczesny oddział rehabilitacji pocovidowej posiadałby sztab specjalistów. Pulmonologów, fizjoterapeutów, a także psychologów, którzy pomogą osobom borykającym się z problemami po COVID-19. – To jest cały zestaw ćwiczeń. Pokazanie pacjentowi, jak sobie radzić przy ataku duszności, nauczenie podstawowych zasad, które mają poprawić komfort. Duszność nie jest stała, ona się nasila przy wysiłku. Chcemy uczyć też panować nad strachem przy dusznościach. Wiemy, że strach ją potęguje – tłumaczył Sławomir Wysocki.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

3 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick