DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

"Jej" snutki są znane w wielu krajach. Zostanie patronką szkoły?

Nie od dziś wiadomo, że władze i mieszkańcy Jarocina przywiązują dużą uwagę do pielęgnowania tradycji historycznych i odkurzania pamięci zapomnianych nieco ważnych postaci pochodzących z tego regionu. Jedną z nich jest Helena Moszczeńska, dawna właścicielka majątku w Golinie (miejscowość położona nieopodal Jarocina), działaczka w trakcie Powstania Wielkopolskiego, a także propagatorka i wielka miłośniczka nasuwanego haftu zwanego potocznie „snutkowym”. Do dzisiaj w gminie Jarocin istnieje zespół ludowy o tej nazwie, a słynny haft jest prezentowany na wielu lokalnych wydarzeniach. Zdobył nawet międzynarodową popularność m.in. wśród sympatyków rękodzielnictwa.

ZOBACZ TEŻ: „Boże Ciało” powraca na ekran Kina Komeda

31 stycznia przypada 70. rocznica śmierci Moszczeńskiej i z tej okazji mieszkańcy gminy chcą uhonorować zasłużoną mieszkankę. Z początkiem 2020 roku przedstawiciele Szkoły Podstawowej w Golinie rozpoczęli przygotowania mające pozwolić nadać jej imię placówce. Rada Pedagogiczna przedłożyła w tej sprawie wniosek na zebraniu sołeckim, a po uzyskaniu pozytywnej opinii Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego, został właśnie przekazany Radzie Miejskiej w Jarocinie.

„Kierując się wyborem Heleny Moszczeńskiej na patrona szkoły, pod uwagę brany był przede wszystkim kulturalny (regionalny) oraz społeczny aspekt z jej bogatego życiorysu. (…) W samej Golinie pamięć o Moszczeńskiej przetrwała dzięki snutce, która jest symbolem miejscowości. Snutka jest lokalną chlubą i dumą. Scala ludzi oraz skupia ich wokół siebie. W Golinie działa mnóstwo różnego rodzaju organizacji i stowarzyszeń. Każde ma swoje pole działania, ale wszystkie je łączy właśnie snutka” – czytamy w uzasadnieniu.

ZOBACZ TEŻ: Posegregują odpady w czterech miastach. Za 4,5 mln zł

Radni mają teraz 60 dni na ustosunkowanie się do tego wniosku i podjęcie uchwały. Nieoficjalnie słychać, że większość radnych jest przychylna temu pomysłowi. Tymczasem władze szkoły jeszcze przed podjęciem przez rajców decyzji, planują kolejne działania mające na celu upamiętnienie Jeleny Moszczeńskiej.  Po feriach umieścimy Krzyż Powstańczy na jej nagrobku, znajdującym się na golińskim cmentarzu. W kolejnych tygodniach będzie wiele akcji promujących oraz przybliżających postać patronki. Happeningi, konkursy czy rożnego rodzaju warsztaty adresowane nie tylko dla uczniów, ale także całej społeczności – mówi Tomasz Jankowski, dyrektor Szkoły Podstawowej w Golinie.

Uroczystość nadania imienia podstawówce miałaby się odbyć pod koniec września. Tymczasem w poniedziałek 31 stycznia o godz. 18.00 w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Golinie odbędzie się msza św. w intencji Heleny Moszczeńskiej.

Fot. jarocin.pl

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz