Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.
Nie od dziś wiadomo, że władze i mieszkańcy Jarocina przywiązują dużą uwagę do pielęgnowania tradycji historycznych i odkurzania pamięci zapomnianych nieco ważnych postaci pochodzących z tego regionu. Jedną z nich jest Helena Moszczeńska, dawna właścicielka majątku w Golinie (miejscowość położona nieopodal Jarocina), działaczka w trakcie Powstania Wielkopolskiego, a także propagatorka i wielka miłośniczka nasuwanego haftu zwanego potocznie „snutkowym”. Do dzisiaj w gminie Jarocin istnieje zespół ludowy o tej nazwie, a słynny haft jest prezentowany na wielu lokalnych wydarzeniach. Zdobył nawet międzynarodową popularność m.in. wśród sympatyków rękodzielnictwa.
ZOBACZ TEŻ: „Boże Ciało” powraca na ekran Kina Komeda
31 stycznia przypada 70. rocznica śmierci Moszczeńskiej i z tej okazji mieszkańcy gminy chcą uhonorować zasłużoną mieszkankę. Z początkiem 2020 roku przedstawiciele Szkoły Podstawowej w Golinie rozpoczęli przygotowania mające pozwolić nadać jej imię placówce. Rada Pedagogiczna przedłożyła w tej sprawie wniosek na zebraniu sołeckim, a po uzyskaniu pozytywnej opinii Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego, został właśnie przekazany Radzie Miejskiej w Jarocinie.
„Kierując się wyborem Heleny Moszczeńskiej na patrona szkoły, pod uwagę brany był przede wszystkim kulturalny (regionalny) oraz społeczny aspekt z jej bogatego życiorysu. (…) W samej Golinie pamięć o Moszczeńskiej przetrwała dzięki snutce, która jest symbolem miejscowości. Snutka jest lokalną chlubą i dumą. Scala ludzi oraz skupia ich wokół siebie. W Golinie działa mnóstwo różnego rodzaju organizacji i stowarzyszeń. Każde ma swoje pole działania, ale wszystkie je łączy właśnie snutka” – czytamy w uzasadnieniu.
ZOBACZ TEŻ: Posegregują odpady w czterech miastach. Za 4,5 mln zł
Radni mają teraz 60 dni na ustosunkowanie się do tego wniosku i podjęcie uchwały. Nieoficjalnie słychać, że większość radnych jest przychylna temu pomysłowi. Tymczasem władze szkoły jeszcze przed podjęciem przez rajców decyzji, planują kolejne działania mające na celu upamiętnienie Jeleny Moszczeńskiej. – Po feriach umieścimy Krzyż Powstańczy na jej nagrobku, znajdującym się na golińskim cmentarzu. W kolejnych tygodniach będzie wiele akcji promujących oraz przybliżających postać patronki. Happeningi, konkursy czy rożnego rodzaju warsztaty adresowane nie tylko dla uczniów, ale także całej społeczności – mówi Tomasz Jankowski, dyrektor Szkoły Podstawowej w Golinie.
Uroczystość nadania imienia podstawówce miałaby się odbyć pod koniec września. Tymczasem w poniedziałek 31 stycznia o godz. 18.00 w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Golinie odbędzie się msza św. w intencji Heleny Moszczeńskiej.
Skomentuj ten wpis jako pierwszy!
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz