Posegregują odpady w czterech miastach. Za 4,5 mln zł

0
Podpisano umowę na budowę i modernizację Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w miastach należących do Związku Międzygminnego EKOSIÓDEMKA. Inwestycja jest warta prawie 4,5 mln zł.

PSZOK-i powstaną w czterech z pięciu gmin członkowskich związku: w Sulmierzycach, Zdunach, Kobylinie, a ten istniejący w Krotoszynie zostanie zmodernizowany. – Nowy punkt powstanie na terenie sąsiadującym z istniejącym PSZOK-iem. Będzie przystosowany do nowych wymogów i potrzeb – wyjaśnia Franciszek Marszałek, burmistrz Krotoszyna, który pełni też funkcję wiceprzewodniczącego EKO Siódemki. I przypomina, że inwestycja jest realizowana w systemie „zaprojektuj i buduj”. Przez co realizacja zadania potrwa w tym i przyszłym roku – jej zakończenie zaplanowano na drugi kwartał 2021 roku.

Związek pozyskał na to zadanie wsparcie ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Dofinansowanie wyniesie ponad 2,7 mln zł. Budową PSZOK-u zajmie się firma K2 Inżynieria Adam Kowalski, która zaproponowała w przetargu najkorzystniejszą ofertę – 4 mln 387 tys. zł. Najdroższa zaproponowana w przetargu oferta wynosiła ponad 5,7 mln zł.

Głównym zadaniem PSZOKÓW będzie uzupełnienie funkcjonującego na terenie gmin Związku systemu gospodarowania odpadami komunalnymi. Będą tam zbierane w szczególności te odpady, które nie są odbierane bezpośrednio z terenu nieruchomości, a więc wielkogabaryty, gruz, opony, i inne ujęte w regulaminie utrzymania czystości i porządku. Dodatkową funkcją PSZOK-ów będzie zbieranie i przekazywanie kolejnym użytkownikom przedmiotów używanych, tzw. „drugie życie”.

W ramach projektu wybudowana zostanie także kompostowania na terenie PSZOK w Kobylinie. W kompostowni zagospodarowane będą odpady biodegradowalne pochodzące z terenu Związku.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick