Jeden kandydat na wójta lub burmistrza? To nie oznacza, że wygra wybory

1
Fot. fotolia.com
W 334 gminach na terenie całego kraju zgłosiło się po jednym kandydacie chcącym ubiegać się o fotel wójta lub burmistrza. Osiem z nich leży na terenie Południowej Wielkopolski w powiatach: jarocińskim, kaliskim, kępińskim, ostrowskim i ostrzeszowskim. Czy to oznacza, że w tych gminach wyborcy nie będą głosować na włodarza?

Termin zgłaszania kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów upłynął 26 września. W niektórych miastach i gminach chętnych na fotel włodarza było wielu. Także w Południowej Wielkopolsce. W Pleszewie o to stanowisko konkuruje pięć osób. W Ostrowie Wielkopolskim i w Jarocinie po czterech kandydatów, a w Kaliszu jest ich aż ośmiu.

>> Jesteśmy też na Facebooku. Polub nasz fanpage! <<

Nie we wszystkich gminach jest jednak aż tylu chętnych. W ośmiu spośród tych położonych w Południowej Wielkopolsce zgłosiło się po jednym kandydacie. Nie oznacza to jednak, że stanowisko zostanie im przydzielone automatycznie. Wręcz przeciwnie. Może się okazać, że w ogóle nie zostaną burmistrzami. Jak to możliwe?

Wyjaśnia to zapis w Kodeksie wyborczym, w którym czytamy: „Jeżeli (…) zostanie zarejestrowany tylko jeden kandydat, wybory przeprowadza się, z tym że tego kandydata uważa się za wybranego, jeżeli w głosowaniu uzyskał więcej niż połowę ważnie oddanych głosów”.

Jeśli większość wyborców zaznaczy na kartach do głosowania odpowiedź „nie”, wtedy o tym, kto zostanie burmistrzem, zadecyduje rada gminy, której skład zostanie wybrany również 21 października. W kodeksie wyborczym czytamy: „W przypadku gdy kandydat (…) nie uzyskał więcej niż połowy ważnie oddanych głosów, wyboru wójta dokonuje rada gminy bezwzględną większością głosów ustawowego składu rady w głosowaniu tajnym”.

Jak potoczą się losy kandydatów w ośmiu gminach naszego terenu? Dowiemy się 21 października.

ZOBACZ NASZ SERWIS WYBORCZY

Gminy, w których zgłosił się tylko jeden kandydat na wójta i burmistrza

Powiat jarociński: Kotlin
Powiat kaliski: Blizanów, Ceków-Kolonia
Powiat kępiński: Trzcinica
Powiat ostrowski: Przygodzice, Raszków
Powiat ostrzeszowski: Grabów nad Prosną, Mikstat

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

  1. PYTAJMY KANDYDATÓW NA BURMISTRZÓW, WÓJTÓW I PREZYDENTÓW MIAST!

    1. Czy jako prezydent miasta będzie Pan/Pani przydzielać mieszkania komunalne tzw. uchodźcom z Azji i Afryki?
    2. Czy spółki komunalne o charakterze strategicznym pozostawi Pan/Pani w gestii samorządu, czy sprzeda np. inwestorom zagranicznym?
    3. Czy uzna Pan/Pani roszczenia majątkowe niektórych organizacji żydowskich?
    4. Czy dopuści Pan/Pani do promocji homoseksualizmu w szkołach i w przestrzeni publicznej?

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick