DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Jarociński klon to jedyny taki okaz

Spośród 80 drzew kwalifikujących się do uznania za pomnik przyrody wybrano 15, dla których gmina Jarocin będzie wnioskowała o ustanowienie ich pomnikami. Zgodnie z ustawą o ochronie przyrody dokonać tego można poprzez podjęcie uchwały rady gminy. Wcześniej dokument poddany zostanie konsultacjom Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu. – Jeśli RDOŚ pozytywnie zaopiniuje naszą uchwałę, to pod koniec sierpnia Rada Miejska w Jarocinie ustanowi 15 drzew pomnikami przyrody – wyjaśnia procedurę Robert Kaźmierczak, z-ca burmistrza Jarocina.

– Jesienią chcielibyśmy przeprowadzić spacery ścieżką charakterystycznych drzew – część drzew znajduje się za pałacem Radolińskich, część przy Skarbczyku, część przy istniejącym jeszcze placu zabaw, część przy alei dębowej prowadzącej w kierunku boisk sportowych – mówi Kaźmierczak. – Podczas spaceru będziemy mogli wspólnie z mieszkańcami dokonać oznaczenia pomników przyrody specjalnymi tabliczkami – dodaje.

Wśród 15 wytypowanych przez urzędników drzew znalazły się różne gatunki pokazujące wartość całego drzewostanu.  Na liście można znaleźć, takie drzewa jak: buk pospolity, dąb szypułkowy, jesion wyniosły, kasztanowiec pospolity, lipa drobnolistna, dąb czerwony, klon polny, platan klonolistny.  – Ciekawym okazem jest klon polny, zwany paklonem. Najstarsze drzewo tego gatunku w Polsce rośnie w zabytkowym parku przy Muzeum w Dobrzycy i ma 637 cm obwodu – mówi dr inż. Marzena Jeleniewska-Jankowska,  inspektor Nadzoru Terenów Zieleni, Inspektor Nadzoru Prac w Drzewostanie.    – W naszym parku paklon ma obwód 520 cm.  Okazały klon polny jest jednym z najstarszych w Polsce, znajduje się w kwaterze VII części parkowej , czyli na terenie za pałacem w okolicy małego zbiornika wodnego – dodaje.

W stosunku do ustanowionych pomników przyrody planowane jest wprowadzenie zakazów zgodnych z zapisami ustawy o ochronie przyrody. Wprowadzenie zakazów pozwoli na pełniejsze zabezpieczenie przed bezmyślnym niszczeniem tych cennych walorów przyrodniczych drzew.

źródło: jarocin.pl

Napisz do autora

Komentarze (1)
  • N
    najstarszyklonpaklon

    środa, 26 lipca, 2017

    W tekście jest co trochę najstarszy, najstarszy, najstarszy, ale o tym, żeby podać ile ma lat to już jakoś nikt nie pomyślał. Brawo dla autora

    Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz