Jarocin, Krotoszyn, Pleszew. Wykaz ulic dot. dystrybucji jodku potasu

6
zdjęcie poglądowe / fot. Pixabay
Samorządy w regionie przygotowały wykazy punktów dystrybucji jodku potasu w razie ewentualnego zagrożenia radiacyjnego. Publikujemy je na wlkp24.info. Znajdziecie tam listy dotyczące Ostrowa Wielkopolskiego, Jarocina, Krotoszyna i Pleszewa.

Kolejne samorządy przygotowują procedury dotyczące ewentualnej dystrybucji wśród mieszkańców tabletek z jodkiem potasu. Kilka dni temu poinformowaliśmy o wykazie ulic oraz miejscach w Ostrowie Wielkopolskim, w których – w razie zagrożenia – będą one wydawane. W tym samym czasie prace podobne trwały w innych urzędach.

Władze Pleszewa i Jarocina też opublikowały wykazy ulic, żeby mieszkańcy wiedzieli, gdzie się kierować. „Podejmowane działania są prewencyjne, a wszelkie procedury ustalane są na wypadek pojawienia się zagrożenia. W przypadku nuklearnego skażenia ważne jest przyjęcie tabletki jodku potasu. Blokuje ona wchłanianie radioaktywnego jodu oraz zapobiega gromadzeniu się go w organizmie. Taką tabletkę należy przyjąć niezwłocznie (w ciągu 2 godzin) od komunikatu właściwych służb. W przypadku późniejszego przyjęcia działanie tabletek nadal pozostaje korzystne w czasie do 8 godzin od wystąpienia skażenia. Dystrybucja rozpoczyna się nie od momentu awarii elektrowni, ale od momentu dotarcia chmury radioaktywnej na dany teren” – informują władze Pleszewa.

Z kolei przedstawiciele gminy Jarocin przypominają, że lek będzie wydawany bezpłatnie, a ogłoszenie listy punktów, w których będzie można go odebrać, nie oznacza, że funkcjonują one właśnie teraz. Zostaną uruchomione we wskazanych lokalizacjach wyłącznie w przypadku zagrożenia.

Kto będzie mógł otrzymać tabletki z jodkiem potasu?

  • noworodki, niemowlęta, dzieci, młodzież oraz dorośli (w tym kobiety w ciąży) do ukończenia 60. roku życia,
  • dla osób niepełnoletnich preparat jodowy będzie mógł odebrać rodzic lub opiekun,
  • niemowlętom i dzieciom do ukończenia 2. roku życia preparat powinno się podawać w postaci rozdrobnionej wraz z pokarmem.

„W celu uniknięcia natłoku osób zaleca się przybycie jednego przedstawiciela gospodarstwa domowego, który otrzyma w odpowiedniej ilości lek dla pozostałych uprawnionych członków gospodarstwa domowego. Nie jest wymagane posiadanie przy sobie dowodu tożsamości” – zaznaczają władze Jarocina.

Jaką dawkę jodku potasu przyjąć?

Krotoszyńscy urzędnicy również opublikowali wykaz ulic i miejsc, gdzie – w razie ewentualnego zagrożenia – będzie można odebrać tabletki. Przypominają również o dawkowaniu tego preparatu:

  • noworodki i niemowlęta młodsze niż miesiąc: 12,5 mg jodu (¼ tabletki),
  • dzieci od miesiąca do 3 lat: 25 mg jodu (½ tabletki),
  • dzieci od 3 do 12 lat: 50 mg jodu (1 tabletka),
  • dorośli i dzieci powyżej 12 lat: 100 mg jodu (2 tabletki),
  • kobiety w ciąży i karmiące piersią (każdy wiek): 100 mg jodu (2 tabletki).

Poziom zagrożenia radiacyjnego w Polsce

Państwowa Agencja Atomistyki nie odnotowała zagrożeń radiacyjnych (dane na 19 października 2022 roku). Stacja pomiarowa w Kaliszu wykazała w środowe przedpołudnie 0.066 µSv/h. To jeden z najniższych odczytów patrząc na skalę, którą posługuje się ta instytucja.

Wykaz ulic

Jarocingdzie odebrać tabletki z jodkiem potasu [wykaz ulic]
Pleszewgdzie odebrać tabletki z jodkiem potasu [wykaz ulic]
Krotoszyngdzie odebrać tabletki z jodkiem potasu [wykaz ulic]

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

6 KOMENTARZE

  1. Nie ma to jak podawać kolejną truciznę, niezależne laboratoria wykazują duże dawki ołowiu i innych metali ciężkich no ale to dla dobra nauki. Wystarczy poszukać informacji. Aha i gdyby zaszła taka by taka potrzeba to aby uchronić tarczycę trzebaby było przyjąć ok 100 takich tabletek. Oby było nas jak najmniej ! (Na świecie)

  2. Kolejna selekcja. Po 60 nie należy się. Dziś w aptece jest na receptę, a później będą dawać bez recepty i w tłoku. Gdzie po skażeniu powietrza trzeba przyjąć lek do 3 godzin. Dopchacie.sie? No i będzie bez recepty. Absurd. Ja się zaopatrzyłem w jodek już wcześniej, bez recepty i z Niemiec. Czysty lek, bez domieszek. Przeżyłem Czarnobyl i wiem że szybka akcja musi być. A w moim punkcie jest kilkanaście ulic to jest którys tysiąc ludzi i to maks do 3 godzin?

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick