DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Jak rozpoznać dobrą oponę zimową?

Kiedy wymienić opony na zimowe?

Zanim przejdziemy do kwestii omawiania cech ogumienia, warto skupić na tym, kiedy wymiana opon sprawi, że poczujesz zalety jazdy na zimowych oponach. Za temperaturę graniczną uznaje się 7°C. Jeśli więc prognozy przewidują, że temperatura przez dłuższy czas utrzyma się poniżej 7°C, warto umówić się na wizytę u wulkanizatora w celu zmiany opon.

Dlaczego właśnie to wartość graniczna? Wielu osobom zimowe opony kojarzą się jedynie z tym, że lepiej zachowują się na śniegu czy mokrej lub oblodzonej nawierzchni. Tymczasem temperatura otoczenia także ma wpływ na to, jak zachowuje się opona. Zimowe ogumienie powstaje z miększej mieszanki, która lepiej sprawdza się właśnie w niskich temperaturach. Oprócz tego zimowe opony to także inny bieżnik. Dzięki czemu droga hamowania, w porównaniu do opon letnich używanych w warunkach zimowych, jest znacznie krótsza.

Dobra opona zimowa, czyli jaka?

Przede wszystkim zawsze warto decydować się na produkt nowy. Kupując używane ogumienie nigdy nie ma się pewności, co do źródła jego pochodzenia. Trzeba zaufać sprzedawcy. Nawet jeśli opona wydaje się wyglądać dobrze, to może okazać się, że nie da się jej wyważyć. Mogła wcześniej brać udział w wypadku lub być długo przechowana w nieodpowiednich warunkach. W takich sytuacjach często jedynym wyjściem z sytuacji jest kupno nowej opony, a nawet dwóch. Bo warto pamiętać, że na jednej osi muszą być zamontowane takie same opony.

Symbole na oponie – co oznaczają?

Oponę zimową można często poznać po tym, że na jej boku narysowany jest płatek śniegu na tle gór. Będzie na niej też symbol M+S (z angielskiego Mud+Snow), co oznacza, że opona ta, lepiej niż letnia, sprawuje się na błocie i śniegu. Warto pamiętać, że jest to deklaracja producenta. Jeśli więc decydujesz się na opony zimowe, to powinny to być produkty uznanej marki, które gwarantują jakość i niezawodność.

Na rynku możesz też spotkać się z oponami z symbolem 3PMSF. Takie ogumienie gwarantuje niezawodność na ośnieżonej nawierzchni. W przeciwieństwie do symbolu M+S nie jest to jedynie deklaracja producenta. Oznaczenie 3PMSF przyznaje organ certyfikujący. Takie ogumienie musiało więc pozytywnie przejść testy, które potwierdziły, że dobrze sprawują się w zimowych warunkach. Oczywiście oprócz wspomnianego symbolu na oponie znajduje się także oznaczenie M+S.

Opony do miasta czy na bezdroża?

Zima w mieście i poza nim, szczególnie na terenach z dala od dobrej infrastruktury, znacznie się różnią. Przy wyborze opon zimowych warto więc zastanowić się, czego się od nich oczekuje. Na rynku dostępne są opony zimowe, które są przystosowane do jazdy w konkretnych warunkach.

Jeśli głównie jeździsz po mieście, to najbardziej przypadną Ci do gustu opony, które dobrze sprawdzają się w niskiej temperaturze i na mokrej nawierzchni. Opony do jazdy po śniegu będą miały trochę inną budowę. Oczywiście nie znaczy to, że jeśli wybierzesz opony do jazdy miejskiej, to nie poradzą sobie one na śniegu. To wciąż będą opony zimowe. Możesz też kupić opony z kolcami, jednak te sprawdzą się w ekstremalnych warunkach. Z reguły nie są przydatne w codziennej jeździe.

Jeśli szukasz sprawdzonego warsztatu świadczące usługi wymiany opon w Jeleniej Górze, koniecznie zajrzyj na: https://motointegrator.com/pl/pl/warsztaty/usluga-177-wymiana-opon-i-wulkanizacja/miasto-ostrzeszow

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz