Jak palić, by nie dymić? Wiedza w tym zakresie wciąż kuleje

2
Gęsty dym nie musi tylko powodem spalania śmieci. Może być także skutkiem nieprawidłowego palenia w piecu. O ile wiedza w zakresie ekologii wzrosła, tak wiedza na temat poprawnego rozpalania wciąż kuleje. Zaniedbania widać także w temacie czyszczenia kominów z sadzy, która osiada na jego ścianach. To może nie tylko doprowadzić do tragedii, ale też słono nas kosztować.

Ci, którzy swoje domy ogrzewają za pomocą pieca muszą pamiętać o podstawowych obowiązkach. – Przewody kominowe muszą być czyszczone co trzy miesiące. Raz w roku gruntownego przeglądu musi dokonać mistrz kominiarski – mówi Franciszek Walczak, mistrz w tym fachu.

Kominiarze powtarzają, że podstawową dobrego rozpalania w piecu jest czysty piec i czysty komin. Nie możemy także odcinać dopływu tlenu do palącego się opału. – Gdy do palącego się opału dosypiemy kolejną jego porcję, wtedy odcinamy tlen i zaczyna się produkcja dużej ilości dymu – dodaje Franciszek Walczak.

CZYTAJ: Od 1 marca mieszkańcy gminy Ostrów Wielkopolski zapłacą więcej za śmieci

Strażacy z Ostrowa Wielkopolskiego nie pamiętają tak złego sezonu grzewczego. – Nie ma dnia żebyśmy nie wyjeżdżali do pożarów sadzy w kominie. W ciągu 30 lat pracy nie pamiętam tak złych statystyk – mówi bryg. Krzysztof Biernacki, oficer prasowy PSP w Ostrowie.

Pamiętajmy, że nie dopilnowanie obowiązku, jakim jest regularne czyszczenie przewodów kominowych może nas słono kosztować. Strażacy mogą na właściciela posesji nałożyć mandat nawet do 500 zł.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

2 KOMENTARZE

  1. dobrze że w końcu zaczęto mówić na ten temat. Niestety nie pokazano w materiale jak rozpalać; najpierw węgiel na to drewno i papier i podpalić od góry. mam nadzieję że będziecie państwo częściej zamieszczać informacje o prawidłowym paleniu (najlepiej pokazy jak to prawidłowo robić) a może uda się zamieścić baner na stronie np. zrzeszenia kominiarzy albo grup mieszkańców np. czysteogrzewanie.pl na temat prawidłowego palenia w kotłach

  2. No a może ktoś poruszy kwestie jakości opału. Rok temu w kominie miałem sadze i podczas czyszczenia nie zauważyłem tego co teraz widzę. A widzę smole w kominie. Ogromne zadymienie podczas rozpalania z czym nie było problemu rok temu. Po prostu sprowadzają paliwa kopalne niskiej jakości ze wschodu. Mam dosyć szeroko pojętej ekologi i nagonek na ludzi którzy maja kotły starszej generacji lub opalają domy miałem węglem itp. Jeszcze się za głowy złapiecie jak podniosą ceny gazu i prądu. Ekolodzy musza zrozumieć i wy ludzie ze kotły w domach dają niezależność której wy się wyzbywacie.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick