Od 1 marca mieszkańcy gminy Ostrów Wielkopolski zapłacą więcej za śmieci

5
Fot. Pixabay
Mieszkańcy gminy Ostrów Wielkopolski zapłacą więcej za odbiór śmieci. To pokłosie głosowania radnych, którzy podjęli taką decyzję na grudniowej sesji. Wyższe opłaty wejdą w życie od 1 marca, a "wyższe" oznacza, że mieszkańcy będą musieli wyciągnąć z kieszeni co miesiąc o sześć złotych więcej niż obecnie.

Jak informują władze gminy, w tej chwili stawka za odbiór odpadów jest obliczana od gospodarstwa domowego, a od 1 marca opłaty będą naliczane od każdej osoby. “Do tej pory stawka za odpady wynosiła od 17 złotych dla jednej osoby zamieszkującej daną nieruchomość do 94 złotych dla 7 i więcej osób zamieszkujących dane gospodarstwo domowe. Od przyszłego miesiąca, a więc 1 marca ta stawka zostaje ujednolicona dla wszystkich mieszkańców i będzie wynosić 23 złote od każdej osoby” – wyjaśniają urzędnicy.

CZYTAJ: Zębców nie chce podwyższenia wysypiska. Mieszkańcy zebrali 1700 podpisów

Trochę mniejszy szok związany z podwyżką mogą przeżyć mieszkańcy, którzy posiadają kompostownik i w związku z tym nie otrzymują brązowych worków. Władze gminy przewidziały dla nich ulgę w wysokości dwóch złotych. “Taka ulga obowiązuje wyłącznie w domach jednorodzinnych” – czytamy w komunikacie gminy.

Radni uchwalili też kary w związku z tym, że w życie wszedł obowiązek segregacji śmieci. W przypadku gdy ktoś się do niego nie zastosuje, musi się liczyć z opłatą w wysokości 50 złotych od osoby zamieszkujących nieruchomość.

Władze gminy uzasadniają wzrost cen za wywóz śmieci podyktowany podniesieniem cen za odbiór i transport odpadów, a także ich “unieszkodliwianie”. Jak tłumaczą, możliwości wsparcia w postaci dopłat ze strony samorządu skończyły się, a taka metoda obowiązywała przez ostatnich kilka lat. “Zabrania nam tego prawo. Dodatkowo Regionalna Izba Obrachunkowa stwierdza, że wydatki powinny być bilansowane przez wpływy, co w praktyce oznacza brak możliwości dofinansowania z budżetu gminy Ostrów Wielkopolski” – zaznaczają urzędnicy.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

5 KOMENTARZE

  1. 8
    5

    W mieście Ostrów Wielkopolski dużo taniej bo 18 zł od osoby i do tego obowiązują 30% zniżki dla rodzin wielodzietnych. I co?

  2. 8
    6

    Ludzie dostawaja szoku ,dowiadują się dopiero w lutym A uchwała w grudniu to jakieś podstepstwo .Robią z nami co chcą Dlaczego nie ma przetargów na tego typu usługi? Monopol i tyle za chwilę będzie po 50 zł od osoby Na jakiej podstawie było podnoszenie stawek Powinno być od kubła A nie od osoby Kto jest za

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick