DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Jak dorastały ziemiańskie dzieci? Nowa wystawa w muzeum w Dobrzycy

Jak dorastały i jak wychowywano dzieci w ziemiańskich rodzinach? Nowa wystawa już dostępna.

materiały organizatora

W Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy można było już obejrzeć wystawy o Powstaniu Listopadowym (w którym przecież także ziemianie wzięli udział) oraz o myśliwskich pasjach tej warstwy społecznej.

Teraz na tapet wzięto dzieci i to im poświęcona jest aktualna wystawa czasowa w dobrzyckim muzeum. „Ekspozycja opowiada o dzieciństwie spędzonym w dawnych dworach i pałacach. Odwiedzając nasz pałac dowiecie się, jak wyglądało wychowanie dziecka w XIX i pierwszej połowie XX w., a jak nietrudno się domyślić, znacząco różniło się od znanego nam dziś modelu. Dlaczego dzieci pobierały lekcje w domach? Czy faktycznie latorośl spędzała więcej czasu z bonami i guwernantkami, niż z własnymi rodzicami? I czy w świecie restrykcyjnych zasad znalazł się czas na beztroską zabawę? Na te i inne pytania będzie można znaleźć odpowiedź na wystawie w dobrzyckim pałacu”.

Ekspozycja została podzielona na etapy rozwoju dziecka od narodzin po okres dorastania. Do obejrzenia są m.in. przedmioty codziennego użytku, jak meble, ubrania, elementy zastawy stołowej dedykowane najmłodszym, a także zabawki: porcelanowe lalki, ołowiane żołnierzyki, miniaturowe pistolety, eleganckie i srebrne grzechotki ręczne.

„Do współpracy przy tworzeniu wystawy udało nam się zaprosić Fundację Zbiorów Rodziny Sosenków (posiadającą jedną z największych na świecie kolekcji zabawek historycznych), oraz muzea i instytucje kultury z całej Polski” – podkreślają przedstawiciele Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy. Jak zaznaczają, to wystawa, którą powinni zobaczyć nie tylko dorośli, ale także dzieci.

Wystawa będzie dostępna do 5 października 2025 roku.

Od czerwca do grudnia natomiast Muzeum przygotowuje serię koncertów pod hasłem „Muzyka Trzech Wieków”. Szczegóły można znaleźć w naszym kalendarzu wydarzeń pod tym linkiem.

0 Dołącz do dyskusji

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz