Powstanie listopadowe w Dobrzycy. Muzeum zaprasza na nową wystawę

0
materiały organizatora
Za niespełna dwa tygodnie w Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy zostanie otwarta nowa wystawa czasowa zatytułowana „Powstanie listopadowe 1830 – 1831 ze zbiorów Marcina Zdrojewskiego”.

W tym roku miną 192 lata od wybuchu tego zrywu niepodległościowego zakończonego klęską polskich powstańców i dotkliwymi represjami. Tamte wydarzenia były odpowiedzią na tłamszenie narodu rozdartego pomiędzy trzech zaborców. Od trzeciego podziału Rzeczypospolitej mijało wówczas 35 lat.

Powstanie listopadowe było jednym z pierwszych zrywów wyzwoleńczych, które dawało szanse na uwolnienie ojczyzny spod jarzma zaborcy rosyjskiego. Niesieni romantyczną wizją wolności i pamięcią o heroicznych czasach napoleońskich, młodzi oficerowie rzucili wyzwanie dwugłowemu orłowi rosyjskiemu. Pomimo niezwykle odważnej postawy żołnierzy Królestwa polskiego, wojna polsko-rosyjska zakończyła się klęską” – opisują zbliżającą się wystawę przedstawiciele Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy.

To wyjątkowe miejsce patrząc przez pryzmat ważnych wydarzeń historycznych. Właścicielem tamtejszego majątku był Augustyn Gorzeński, który współtworzył Konstytucję 3 Maja.

Mimo powstańczego fiaska w 1830 roku, do dzisiaj przetrwały historie, obrazy, dzieła literackie oraz pamiątki opisujące tamtejsze wydarzenia z pierwszej połowy XIX wieku. „Świętując rok romantyzmu polskiego i zbliżające się Święto Niepodległości, Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy przygotowuje wystawę prezentującą imponującą prywatną kolekcję pamiątek z okresu powstania listopadowego, które – co bardzo ważne i zarazem unikalne – dotyczą obu stron konfliktu. Można będzie zatem obejrzeć zarówno polskie, jak i rosyjskie mundury i elementy (orły z czapek i ładownic, ryngrafy, epolety, guziki) uzbrojenie, odznaczenia (srebrne i złote krzyże orderu Virtuti Militari) unikatowe archiwalia, prezentujące przebieg służby i czyny bojowe konkretnych żołnierzy i oficerów, a także m.in. pieczęć kierowanej prze Juliana Ursyna Niemcewicza Legacji Polskiej w Paryżu czy liczne pamiątki z okresu Wielkiej Emigracji” – podkreślają organizatorzy wystawy.

Nie zabraknie też oprawy merytorycznej. Bogactwo eksponatów dopełnią ścianki we wnętrzach pałacowych, na których znajdą się m.in. szczegółowe opisy eksponatów oraz historia wydarzenia opatrzone reprodukcjami obrazów i współczesnymi grafikami.

Zorganizowane grupy ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych będą mogły liczyć na specjalną ofertę edukacyjną.

Wernisaż wystawy odbędzie się w niedzielę, 6 listopada o 15.30 we wnętrzach Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy. Będzie dostępna do 28 lutego 2023 roku.

WIĘCEJ WYDARZEŃ ZNAJDZIESZ W NASZYM KALENDARZU

materiały organizatora
sebastian.matyszczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick