Jak będzie funkcjonował ostrzeszowski szpital? Jest pomysł na wyjście z długów

0
Ostrzeszowskie Centrum Zdrowia | fot. fanpage Lecha Janickiego starosty ostrzeszowskiego
Co dalej z ostrzeszowskim szpitalem? Niewykluczone, że w środę zapadnie decyzja o przyszłości tej placówki w związku z planowaną restrukturyzacją. Wstępnie brano pod uwagę likwidację m.in. oddziału chirurgii. W związku z tym nie było wiadomo, co dalej z oddziałem ginekologiczno-położniczym. Powstał plan, który - w założeniu - ma pozwolić na wyjście z długów w ciągu dwóch lat.

Restrukturyzacja funkcjonowania szpitala w Ostrzeszowie jest tylko kwestią czasu? Wiele na to wskazuje. Po sporządzeniu kilku wariantów dotyczących reorganizacji tej placówki, wybrano jeden, który powstał z dwóch wcześniejszych. 22 grudnia odbyło się posiedzenie rady nadzorczej, podczas którego został pozytywnie zarekomendowany przez jej członków. Decyzja o jego wdrożeniu nie została jednak jeszcze podjęta. Dzisiaj zbiera się rada powiatu i być może podczas tego posiedzenia zapadnie decyzja, co dalej.

Co przewidziano w rekomendowanym wariancie? – Zakładamy utrzymanie wszystkich czterech oddziałów w trochę zmienionej formie. Mówimy o chirurgii, która by z nami została jako chirurgia planowa i ginekologia jednego dnia – wyjaśnia w rozmowie z Telewizją Proart Zbigniew Kluczkowski, prezes Ostrzeszowskiego Centrum Zdrowia.

Jak zaznacza, prawdopodobnie władze szpitala będą zmuszone do ograniczenia działalności placówki medycznej „w pewnej części”. Na razie nie wiadomo jednak, w jakiej i w jakim stopniu to ograniczenie miałoby wystąpić, ani jak długo potrwać.

Wiadomo natomiast, co jest powodem tych wszystkich zmian. To zła sytuacja finansowa i długi generowane przez działalność OCZ-u. – Ten plan w perspektywie dwóch lat daje największą szansę na zbilansowanie placówki. Chcemy, żeby zadłużenie w ciągu dwóch lat zostało spłacone i szpital z miesiąca na miesiąc zachowywał płynność finansową i nie przynosił strat finansowych – dodaje.

Prezes Ostrzeszowskiego Centrum Zdrowia podkreśla, że chciałby zmienić nieco profil funkcjonowania szpitala. – Patrząc na mapę potrzeb usług medycznych, planujemy też rozwinąć inne działalności na przykład oddział internistyczny, bo mamy bardzo duże zainteresowanie. Przyjmujemy więcej pacjentów, niż mamy możliwości – zaznacza.

Jeśli Ministerstwo Zdrowia wyrazi zgodę, władze szpitala w Ostrzeszowie chciałyby stworzyć 24-godzinne ambulatorium chirurgiczne. Ostre przypadki nie byłyby jednak obsługiwane w tej placówce.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick