Honorowi dawcy z ostrowskiej komendy oddali w 2018 roku ponad 60 litrów krwi

0
Fot. KPP Ostrów Wlkp.
Policjanci zrzeszeni w klubie honorowych dawców krwi działającym w ostrowskiej komendzie podsumowali rok i wszystkie akcje krwiodawstwa, w których wzięli udział. W 2018 roku oddali ponad 60 litrów najcenniejszego płynu.

Ponad 60 litrów oddali w 2018 roku honorowi dawcy krwi z Komendy Powiatowej Policji w Ostrowie Wielkopolskim. Funkcjonariusze byli widoczni podczas wielu akcji oddawania najcenniejszego płynu w naszym regionie. Nie zabrakło ich także w trakcie corocznej zbiórki “Oddaj krew z kablówką”. Funkcjonariusze właśnie podsumowali zeszłoroczną działalność.

– Krwiodawcy bardzo mocno utożsamiają się z pomocą innym ludziom, tym bardziej, że oddana krew w niektórych wypadkach wprost ratuje życie. HDK działający przy ostrowskiej komendzie liczy 17 członków. W 2018 roku policjanci i członkowie oddali łącznie blisko 60 litrów krwi – mówi sierż. sztab. Małgorzata Łusiak, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Ostrowie Wielkopolskim.

Jak mówią członkowie policyjnego klubu honorowych dawców krwi, pomoc innym ludziom jest niezwykle budująca. – Oddajemy krew, ale także zachęcamy innych, by się nią dzielili oraz, aby w razie potrzeby zdecydowali się zostać dawcami komórek macierzystych – dodaje rzecznik, która także jest członkiem klubu.

Warto pamiętać, że choć medycyna nieustannie się rozwija, nie istnieje sposób na uzyskiwanie krwi w warunkach laboratoryjnych. Jedynym sposobem jej pozyskania jest zbiórka od osób, które zechcą się nią podzielić. Regularnie w całym kraju odbywają się akcje, podczas których można podzielić się bezcennym płynem, ale w wielu stacjach krwiodawstwa rezerwy nie są najwyższe.

W Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu niski stan odnotowano dla czterech grup krwi (dane na 15 stycznia 2019).

Wiele litrów zebrano przy okazji 27. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W dniach 13-14 stycznia ponad 400 osób oddało 201 litrów.

Fot. krwiodawstwo.kalisz.pl
sebastian.matyszczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick