Historia "Błyska" w rozdziale książki o wielkopolskim podziemiu [FOTO]

0

Właśnie ukazała się książka „Konspiracja antykomunistyczna i podziemie zbrojne w Wielkopolsce w latach 1945-1956” pod redakcją Agnieszki Łuczak i Aleksandry Pietrowicz to przekrój badań nad polskim powojennym podziemiem niepodległościowym. W publikacji znalazło się też miejsce dla postaci kapitana Jana Kempińskiego „Błyska”, związanego z bliskim nad regionem.

Promocja książki „Konspiracja antykomunistyczna i podziemie zbrojne w Wielkopolsce w latach 1945-1956” miała już miejsce w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Raszkowie oraz w Liceum Ogólnokształcącym im. Władysława Jagiełły w Odolanowie.

Dla bliskiego nam regionu publikacja ma wymiar znaczący, bo w całym przekroju historii wielkopolskiego, powojennego podziemia nie zabrakło miejsca dla postaci kpt. Jana Kempińskiego pseudonim „Błysk”, żołnierza wyklętego rodem z Jaskółek koło Ostrowa Wielkopolskiego.

Rozdział o „Błysku” reprezentuje Tomasz Cieślak, współautor publikacji, który opisał jego działalność na terenie powiatu ostrowskiego. Prezentacje książki poprzedziły projekcje filmu „Błysk” w reżyserii Zbysława Kaczmarka, zrealizowany przez poznański oddział TVP3 przy współpracy z Oddziałowym Biurem Edukacji Narodowej IPN w Poznaniu.

Poniżej fotogaleria z promocji książki w Raszkowie oraz Odolanowie.

źródło: Gmina Raszków/Gmina Odolanów

redaktor wlkp24.info
poczta@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick