DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

H5N8 znów na językach. Drugie ognisko ptasiej grypy wykryte

Dziś w starostwie powiatowym w Ostrzeszowie zamierzano podsumować działania związane ze zwalczaniem ogniska ptasiej grypy w Bierzowie (gm. Kobyla Góra). Starosta ostrzeszowski Lech Janicki zwołał zarządzanie kryzysowe, ale szybko okazało się, że omawiane na spotkaniu będą kolejne działania związane z drugim ogniskiem ptasiej grypy w powiecie. 

Wczoraj z fermy drobiu w Kaliszkowicach Kaliskich (gm. Mikstat) wysłano do Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach próbki z materiałem pobranym w gospodarstwie. Badania wirusologiczne zlecone przez Powiatowego Lekarza Weterynarii z Ostrzeszowa dotarły dziś i  nie pozostawiały złudzeń: upadkom winny jest wysoce zjadliwy wirus grypy ptaków H5N8. 

Wszczęto wszystkie procedury związane ze zwalczaniem ptasiej grypy w gminie Mikstat. Specjalne maty dezynfekujące rozłożone są na razie jedynie przy wjeździe do gospodarstwa, ale wkrótce zostaną zamontowane także na wszystkich drogach dojazdowych do Kaliszkowic w promieniu 3 kilometrów. Wyznaczony został tzw. obszar zapowietrzony. 

fot. Tomasz Wojciechowski, wlkp24.info

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz