Końca dobiegają prace nad renowacją grobowca rodziny Lipskich w Lewkowie. Powiat ostrowski pozyskał duże dofinansowanie, by uratować zabytek, który stanie wkrótce otworem dla turystów.
Grobowiec rodu Lipskich w Lewkowie nie mieści się bezpośrednio przy pałacu, a przy kościele, stąd wiele osób mogło do tej pory nie zwracać uwagi na ten zabytek. A warto, bo to niezwykle ciekawy i ważny obiekt. – Rodzina Lipskich pochowana jest tam w kilku miejscach. Jest niedostępna krypta pod ołtarzem w kościele i to jest to dawne pokolenie Lipskich, oraz grobowiec po lewej stronie od kościoła. Przede wszystkim jest tam pochowany sam Wojciech Lipski – pierwszy starosta ostrowski, który zmarł w 1930 roku – mówi Sylwia Nowicka, dyrektor Muzeum w Lewkowie. W grobowcu znajdują się też szczątki m.in. Zofii czy Antoniny Lipskich.
Grobowiec był już w tak fatalnym stanie, że – według fachowców – groził nawet zawaleniem. O modernizację obiektu zaczęli ubiegać sami potomkowie rodu Lipskich. Jeśli nie udałoby się doprowadzić do rozpoczęcia prac, być może pod rozwagę wzięto by przeniesienie prochów do grobowca rodzinnego w Sopocie. Przysłowiowy „nóż na gardle” sprawił, że zarówno żyjący członkowie rodu Lipskich, jak i samorząd powiatowy rozpoczęły starania o środki na ratowanie zabytku. Z sukcesem. – Z Polskiego Ładu pozyskaliśmy 400 tysięcy złotych na to zadanie (…). Całość prac to koszt ponad 1,6 mln złotych przy udziale środków także z ministerstwa czy funduszu na ratowanie zabytków – mówi starosta Paweł Rajski.
Zakres prac przy grobowcu jest niezwykle szeroki – odnowione zostane właściwie wszystko, od fundamentów budynku po sam dach. Prace mają zakończyć się w połowie grudnia i – co ciekawe – obiekt ten zostanie otwarty dla zwiedzających. Prawdopodobnie oprowadzanie przez przewodnika po grobowcu będzie możliwe we wtorki, a koordynować dostęp do odnowionego zabytku będzie Muzeum w Lewkowie.
Warto wiedzieć, że równolegle remont przechodzi też Kościół św. Wojciecha w Lewkowie, przy którym znajduje się grobowiec. Trwa wymiana pokrycia dachowego za blisko 600 tysięcy złotych. Tu dofinansowanie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków pozyskała Gmina Ostrów Wielkopolski.
Skomentuj ten wpis jako pierwszy!
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz