DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Generał z Orderem Orła Białego, a powstaniec z honorowym obywatelstwem [ZDJĘCIA]

„Gminne obchody podzielono na kilka etapów. W południe odsłonięto pamiątkową tablicę Honorowego Obywatela Miasta i Gminy Grabów nad Prosną, zmarłego w 1962 roku Piotra Michalskiego, działacza społecznego i powstańca wielkopolskiego, jednego z pierwszych organizatorów i ochotników I kompanii ostrzeszowskiej wojsk powstańczych” – informuje grabowski magistrat.

Tablica została zawieszona na jego domu rodzinnym przy ul. Kaliskiej w Grabowie nad Prosną. Uroczystego odsłonięcia dokonał burmistrz Grabowa Maksymilian Ptak, przewodniczący rady miejskiej Marcin Biel oraz krewni uhonorowanego.

Wiele działo się także m.in. w Jarocinie. U stóp cokołu, na którym stoi rzeźba majora Zbigniewa Ostroróg-Gorzeńskiego, dowódcy jarocińskich powstańców, wkopano urnę z powstańczą ziemią. We wrześniu i październiku tego roku członkowie Stowarzyszenia RoweLove Jarocin odbyli rajdy rowerowe szlakiem jarocińskich latających kompanii. Odwiedzili wówczas miejsca bitew powstania, w których walczyli jarociniacy. Były to m.in. Mrocza, Miejska Górka, Sarnowa. Przywieziona stamtąd ziemia, teraz została złożona w okolicznościowej urnie.

W Mieszkowie natomiast, gdzie urodził się jeden z dowódców Powstania Wielkopolskiego, generał Stanisław Taczak, oddano hołd i złożono kwiaty. Burmistrz Jarocina Adam Pawlicki zrobił to samo przy jego mogile na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan w Poznaniu. Warto przypomnieć, że prezydent Andrzej Duda nadał pośmiertnie generałowi brygady Stanisławowi Taczakowi najwyższe odznaczenie państwowe – Order Orła Białego. Jest on przyznawany za znamienite zasługi cywilne i wojskowe dla Rzeczypospolitej, zarówno w czasie pokoju, jak i w czasie wojny.

Napisz do autora

Komentarze (5)
  • Y
    YHM

    sobota, 29 grudnia, 2018

    Fajna sprawa nie to co w Ostrowie gdzie całość obchodów zamkneła się w 30 min zaczynając się o 8. Rozumiem że przez cały rok odbywały się różne wydarzenia na terenie miasta związane z obchodami ,lecz w dzień wybuchu setną rocznice w jednym z głównych miast Wielkopolski taka akcja. Bardzo przykro.

    Odpowiedz
  • W
    Wielkopolanin

    sobota, 29 grudnia, 2018

    W Ostrowie uroczystości 100 rocznicy Powstania Wielkopolskiego odbywały się bardzo, żeby nie powiedzieć skandalicznie skromnie. Bardzo skromny udział ludzi. Nie było nawet Bractwa Klimkowego, o pardon nie tam żadnego klimkowego tylko kurkowego. Kler też musiał dostać zakaz organizacji obchodów pod nieobecność pani prezydent co to wszyscy ją często widzą jak przystępuje do Komunii Świętej ale nikt jej jeszcze nie widział przy konfesjonale.

    Odpowiedz
  • M
    mieszkaniec

    sobota, 29 grudnia, 2018

    Obchody o 8 rano to skandal. Na siedzibach miejskich spółek (przynajmniej niektórych) nie było nawet flag państwowych. Odfajkowano i spokój.

    Odpowiedz
  • H
    Herman

    sobota, 25 kwietnia, 2020

    Niestety Warszawa nigdy nie uznawała Powstańców Wielkopolskich, że to oni wyzwolili Wielkopolskę. W Ostrowie i w okolicy uroczystości z okazji wybuchu Powstania Wielkopolskiego są żenujące, zapomnieli o powstańcach tylko jeden drugiemu dziękuje, wzajemnie medale sobie przypinają po tym imprezka.I koniec pamięci na rok

    Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz