Gdzie przebywa biskup Janiak i czy złamał zakaz?

6
Rzecznik prasowy diecezji kaliskiej potwierdził, że biskup Edward Janiak przebywa na terenie diecezji właśnie. Mimo zakazu wydanego przez Stolicę Apostolską. Miał się zatrzymać na terenie powiatu sieradzkim w Złoczewie w związku z przyjęciem drugiej dawki szczepionki przeciwko koronawirusowi.

Od tygodni wiele osób zastanawia się, gdzie przebywa biskup Edward Janiak podejrzewany o tuszowanie pedofilii w polskim kościele. Niedawno papież Franciszek nałożył na niego szereg zakazów i nakazów, wśród których było opuszczenie terenu diecezji. Jak się okazuje, emerytowany hierarcha miał ostatnio przebywać na obszarze należącym właśnie do diecezji kaliskiej.

Te informacje potwierdził w sobotę ks. Michał Włodarski, rzecznik prasowy diecezji kaliskiej. W komunikacie czytamy: „W odpowiedzi na powtarzające się pytania o miejsce przebywania biskupa Edwarda Janiaka informujemy, że biskup Damian Bryl został powiadomiony o pobycie biskupa Edwarda Janiaka w Domu Opieki Społecznej Caritas w Złoczewie”.

Biskup Damian Bryl – jak wynika z pisma wystosowanego przez rzecznika kurii – powiadomił Nuncjaturę Apostolską o fakcie przebywania biskupa Janiaka na terenie diecezji. Na razie nie wiadomo czy i ewentualnie jakie sankcje za złamanie nakazu Watykanu zostaną nałożone na byłego biskupa kaliskiego.

Dlaczego biskup Edward Janiak przebywa na terenie diecezji? Jak wynika z ustaleń Głosu Wielkopolskiego, miał przyjechać tymczasowo w związku z terminem przyjęcia drugiej dawki szczepionki przeciwko koronawirusowi. Miał ją otrzymać w piątek.

Dlaczego Złoczew? To miejscowość na terenie powiatu sieradzkiego w województwie łódzkim. Należy terytorialnie do diecezji kaliskiej, ponieważ podział na diecezje nie odpowiada podziałowi administracyjnemu Polski. W Złoczewie znajduje się m.in. Dom Pomocy Społecznej Caritas Diecezji Kaliskiej im. Św. Józefa. O jego budowę zabiegał w przeszłości biskup Janiak. To właśnie tam miał się zatrzymać biskup Janiak.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

6 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick