Fotografia Janusza Jurka wygrała w prestiżowym konkursie The Nature Conservancy

0
Autor zdjęcia: Janusz Jurek
Praca ostrowskiego fotografika Janusza Jurka zyskała uznanie jurorów i wygrała w kategorii "Ludzie i przyroda" międzynarodowego konkursu The Nature Conservancy. To wielki sukces, bo we wszystkich kategoriach zgłoszono ponad 100 000 prac z całego świata.

Fotografia Janusza Jurka – fotografika i grafika pochodzącego z Ostrowa Wielkopolskiego zajęła pierwsze miejsce w prestiżowym międzynarodowym konkursie The Nature Conservancy.

Konkurencja była bardzo duża, bo zgłoszono ponad 100 000 zdjęć. Wśród nich znalazło się to autorstwa Janusza Jurka (zobacz powyżej). Była to jedyna fotografia polskiego autora, która zdobyła nagrodę.

Wyniki konkursu The Nature Conservancy w kategorii „Ludzie i przyroda”

Pierwsze miejsce – Janusz Jurek, Poland (@januszjurek.info)
Drugie miejsce – Komang Arnawa, Indonezja (@nyengen.dadi)
Wyróżnienie – Francesca Franchini, Meksyk (@trip_in_mexico)
Wyróżnienie – Giovani Cordioli, Brazylia (@giovanicordioli)
Wyróżnienie – Amish Jain, Indie
Wyróżnienie – Marvin Mwarangu, Kenia (@Rio_The_Photographer)
Wyróżnienie – Marcelo Paulo Silva, Brazylia (@marcelomania)

ZOBACZ LISTĘ NAGRODZONYCH W POSZCZEGÓLNYCH KATEGORIACH

– Wykonałem tę fotografię rok temu w Grecji. Przedstawia ludzi, którym rozbudowująca się elektrownia odbiera plażę. Zawiera ona dodatkowy przekaz. Pozwala zadać pytania i zmusza do myślenia – podkreśla w rozmowie z portalem wlkp24.info autor fotografii.

Jego praca zyskała uznanie jurorów, którzy przyznali fotografii pierwsze miejsce w kategorii „Ludzie i przyroda”. Tym samym pokonał on m.in. fotografów z Indonezji, Meksyku, Brazylii, Indii czy Kenii. – To zdjęcie było zauważone i nagrodzone już w kilku innych konkursach. Zyskała bardzo duży odzew na całym świecie. Naliczyłem już  kilkadziesiąt newsów na ten temat, w których informowano o mojej fotografii – dodaje.

CZYTAJ TEŻ: Janusz Jurek finalistą konkursu Urban Photo Awards 2022!

Jak podkreśla, fotografowanie jest jego wielką pasją, którą rozwija zwłaszcza w postaci street artu. – Jest to fotografia dokumentująca codzienne życie. Utrwalam to, ale w taki sposób, żeby nie tylko zrobić zdjęcie, ale też pokazać na przykład absurd jakiejś sytuacji. Pokazać coś głębszego – wyjaśnia Janusz Jurek.

The Nature Conservancy to organizacja, która od ponad 60 lat zajmuje się walką o poprawę jakości środowiska naturalnego i ochroną przyrody. Wśród założeń przyjętych do realizacji do 2030 roku znajdują się m.in.: zmniejszenie lub przechwycenie 3 gigaton emisji CO2 rocznie, pomoc 100 milionom ludzi narażonych na ryzyko katastrof związanych z klimatem, chroniąc i przywracając zdrowie siedlisk przyrodniczych, a także ochronę rzek, lądów i oceanów poprzez zrównoważoną gospodarkę.

Obszerną listę wszystkich nagród i nominacji, w których zgłoszone zostały prace Janusza Jurka, znajdziesz w jego portfolio pod tym linkiem.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick