Fiasko rozmów rządu ze związkami. W poniedziałek strajk nauczycieli!

29
Fot. Przemysław Gosławski
To już przesądzone. Nauczyciele rozpoczną w poniedziałek 8 kwietnia ogólnopolski strajk. To ma być największy protest od 1993 roku. Mimo wielotygodniowych rozmów, pism wysyłanych do Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz premiera, a także propozycji złożonych przez rząd, nie udało się dojść do pełnego porozumienia. Na postulaty Prawa i Sprawiedliwości przystali jedynie przedstawiciele Solidarności.

O możliwym strajku nauczycieli mówiło się od dawna. Wszyscy do ostatniej chwili mieli jednak nadzieję, że uda się dojść do porozumienia. Tym bardziej, że przedstawiciele związków zawodowych zrewidowali swoje postulaty i poszli na ustępstwa. Nie zamierzali jednak odpuścić i próbowali walczyć o realizację swoich postulatów. Jak wielokrotnie podkreślali – sytuacja w oświacie jest zła, a wynagrodzenia często uwłaczają temu zawodowi.

Piątkowe rozmowy zakończyły się fiaskiem, podobnie, jak wcześniejsze. Spotkanie ostatniej szansy zaplanowano na niedzielę. O godz. 19.00 w Centrum Dialog rozpoczęły się negocjacje strony rządowej z wicepremier Beatą Szydło na czele oraz przedstawicielami związków zawodowych nauczycieli. Po niemal trzech godzinach do dziennikarzy wyszli reprezentanci obu stron, aby zakomunikować ostateczny werdykt: – Propozycje rządu zostały odrzucone przez dwie centrale związkowe. Przyjęła je Solidarność – powiedziała podczas konferencji prasowej Beata Szydło.

Minimalne wynagrodzenie nauczycieli*

 • 1751 zł netto – stażysta
 • 1798 zł – nauczyciel kontraktowy
 • 2033 zł – nauczyciel mianowany
 • 2377 zł – nauczyciel dyplomowany

Średnie wynagrodzenie nauczycieli**

 • 2600 zł netto – stażysta
 • 2969 zł – nauczyciel kontraktowy
 • 3415 zł – nauczyciel mianowany
 • 3904 zł – nauczyciel dyplomowany

Co składa się na pensję nauczyciela?

 • minimalne wynagrodzenie (ustalane przez MEN)
 • dodatkowe godziny
 • wysługa lat
 • „trzynastka”
 • dodatki: za zastępstwa, funkcyjny, motywacyjny, za warunki pracy (ustalane przez samorząd)

* ZNP
** Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń, Sedlak & Sedlak

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

29 KOMENTARZE

  • Trzeba się było uczyć, a nie w szkołę kamieniami rzucać. Teraz zap……cie na budowie, u prywaciarza. Taki Ci zawód rodzice wybrali. Współczuję!

 1. Mam nadzieję że ktoś się tym zajmie i nie dostaną wynagrodzeń za to a tym bardziej poniosą karę za nie podjęcie pracy. Ja jak bym. Nie przyszedł do pracy został bym ukarany. Tak że drodzy nauczyciele nikt was nie trzyma w szkołach do prywaciaza poczujecie jak inni mają dobrze.

  • Podobno caryca obiecała nauczycielom, że „nie poniosą konsekwencji finansowych strajku”… czyli że jakoś im wyrówna.

  • drogi Mateuszu ja nie uczyłam się i nie uczę po to aby zapierd….ć na jakiegoś prywaciarza!!!!i być tresowaną małpką jakiegoś pana szefa czy pani szefowej pozdrawiam

  • Marzenia trzeba spełniać. Studia,specjalizacja pedagogiczna,kursy na egzaminatora i inne,studia podyplomowe,narzucony awans zawodowy i już. Jesteś nauczycielem. Dla kontrastu- kurs 1 tyg i jesteś operatorem wózka widłowego.

  • A kto Ci broni?
   Zdobądź odpowiednie wykształcenie, zdobądź pracę i tak pracuj. Nic prostszego.
   Powodzenia

   J

 2. Kaczyński dla krów ,byków znalazł pieniądze 500+ rozdaje, dla świn po 100+ .ale dla nauczycieli kasy brak . Rozdaje kasę Kaczyński dla świń , żeby wieś głosowała na ten rząd ,panie Kaczyński wieś już się na panu poznała, rozdaje pan kase przed wyborami , bo myśli pan ze drugi sort i głupi naród to kupi , nie tedy droga , już wieś się na panu poznała. Polacy doskonale wiedzą ze Kaczyński jego świta lubią pędzić wygodne zycie , z pełnym portfelem reszta ich nie obchodzi .

 3. KOBIETO ZEJDZ JUŻ Z TEJ SCENY . BO 90 % NAUCZYCIELI W POLSCE STRAJKUJE. KACZYŃSKI NIECH ROZDAJE KASE DLA KRÓW 500+ MOGE KASE NA KROWY BRAĆ CHĘTNIE WEZMĘ , ALE NA TEN RZĄD JUZ NIEZAGŁOSUJE , NIE ZASŁUZYLI SOBIE NA TO ABY NA NICH GLOSOWAĆ .

 4. Co się nie robi aby utrzymać się przy korycie , nawet krowy i świnie kase dostają , ale dla nauczycieli ,którzy ciężko pracują z młodzieża ,kasy brak .Kaczyński kupuje wieś i rozdaje dla świn pieniądze , niech daje kasę tez wezmę ale ,na nikogo już PISu nie zagłosuje , bo to co wyprawia Kaczyński to JEDEN WIELKI SZANTAŻ . Szantażem chce kupić wieś i rozdać dla wsi kasę.

 5. Osobiście to już mam dość tych wszystkich dyskusji odnośnie strajku. Generalnie 98% uczestniczących we wszystkich dyskusjach dotyczących danego tematu można podzielić na 2 frakcje.
  Frakcja 1: O jak nam źle…. jesteśmy od wszystkich lepsi, wszyscy inni to pospólstwo. Ci co się z nami nie zgadzają to ledwo szkoły skończyli i się teraz mszczą. Nic tylko musimy ciężko cały dzień 7 dni w tygodniu pracować.
  Frakcja 2: O wy nieroby…. w dupie się poprzewracało… tyle wolnego nic nie robią i siedzą tylko na dupie 18h i jeszcze marudzą
  Obie frakcje argumenty przytaczają takie, że nie wiadomo śmiać się czy płakać. Obie manipulują liczbami(albo podajemy gołą podstawę… albo podajemy zawyżone średnie (a najlepiej to jeszcze podać brutto i przedstawić jako netto). No i oczywiście obrzucać się wyzwiskami i obelgami trzeba.
  Pojedyncze głosy rozsądku są zbywane lub zalewane falą pogardy…
  Pytanie do was wszystkich… jak Wy chcecie dojść do jakiegokolwiek trwałego porozumienia?

 6. Tylko tchórze panicznie boją się przegranej – a do tej grupy należy ten rząd ze swoim GURU na czele. Robią wszystko ,żeby nie przegrać ,ale to już za póżno , Polacy już na tym rządzie i na PISIE poznali się . Ten rząd dba tylko o siebie i swoich najbliższych , cieplutkie posadki dla najbliższych , dzieci ustawione na wysokich stołkach za duża kasę. A przed laty powiedzeli ze do SEJMU I RZĄDU NIE IDZIE SIE DLA PIENIEDZY .Koniec kropka Nigdy już na nikogo z PISU nie zagłosuje ,bo sa nie wiarygodni .

 7. Tylko tchórze panicznie boją się przegranej – a do tej grupy należy ten rząd ze swoim GURU na czele. Robią wszystko ,żeby nie przegrać ,ale to już za póżno , Polacy już na tym rządzie i na PISIE poznali się . Ten rząd dba tylko o siebie i swoich najbliższych , cieplutkie posadki dla najbliższych , dzieci ustawione na wysokich stołkach za duża kasę. A przed laty powiedzeli ze do SEJMU I RZĄDU NIE IDZIE SIE DLA PIENIEDZY .Koniec kropka Nigdy już na nikogo z PISU nie zagłosuje ,bo sa nie wiarygodni .
  Odpowiedz

 8. Brawo PiS! Tym nierobom nie należy się nawet złotówka podwyżki!!! Dzisiejszy nauczyciel to zwykły obibok bez umiejętności przekazania jakiejkolwiek wiedzy! Co chwilę mają wolne,wieczne pretensje i swoją”pracę” traktują jak zło konieczne…

 9. Niech nauczyciele. Mówią o dodatkach jakie mają, jakie pieniądze n. med święta policz y dochód z 12miesiecmy i podziel. A co do urlopu koniec z feriami, wakacjami 26dni na rok zobaczymy czy będzie im kolorowo. Jak to się mówi jak w dupe za dobrze w głowie ksnarki się legna. Dla przykładu kara pieniężna lub warunki jak wyżej chcą niech mają ale pracują jak inni a nie liczyć godzinę pracy 45min…

 10. No pewnie, Genia z warzywniaka oraz Janusz i Pietrek z budowy znają specyfikę pracy nauczyciela. Jak wy możecie porównywać pracę nauczyciela z budową, czy pracą w sklepie… My nie narzekamy na płacę, ale IT z nauczycielami! Dość zazdrosnych roboli…

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick