DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Fala oszustw na BLIK-a. Nie dajcie się nabrać!

Kilka tygodni temu oszuści uaktywnili się, korzystając na niewiedzy dotyczącej koronawirusa i bardzo dużym zainteresowaniem tym tematem ze strony społeczeństwa. Teraz Komenda Główna Policji apeluje o ostrożność, aby nie dać się oszukać metodą, w której złodzieje wyłudzają kody BLIK. To sposób, o którym już pisaliśmy w przeszłości na wlkp24.info. Podobnie jak z tzw. „metodą na wnuczka”, także w tym przypadku oszustwo „na BLIK-a”.

CZYTAJ: Kościół modli się o deszcz. Prezes WIR prosi wojewodę o pomoc

„W dobie panującej pandemii COVID-19 w mediach społecznościowych pojawia się coraz więcej fałszywych artykułów z koronawirusem w tle. Takie ataki mają na celu pozyskanie dostępu do naszego  konta w serwisie społecznościowym Facebook i wyłudzenie kodów BLIK od naszych znajomych. Złośliwe domeny używane w atakach to: koronawirusnews[.]com.pl, e-koronawirusnews[.]pl, koronawirusnews[.]net.pl oraz ikoronawirusnews[.]pl” – ostrzegają funkcjonariusze z KWP.

Policjanci ostrzegają, że wejście na jedną z tych stron i włączenie wideo, może przekierować nas do formularza logowania się do Facebooka. Apelują, żeby pod żadnym pozorem nie logować się, bo nieupoważnione osoby mogą uzyskać w ten sposób dostęp do naszego konta w tym serwisie. Po przechwyceniu naszego loginu i hasła „za pośrednictwem Messengera (oszuści – przyp. red.) wysyłają do naszych znajomych wiadomość z prośbą o szybką pożyczkę za pomocą kodu BLIK” – informują mundurowi z Komendy Głównej Policji.

CZYTAJ: Przewodniczący stacjonarnie, a radni wirtualnie. Nadchodzi niecodzienna sesja

Wśród wskazówek, jak uchronić się przed oszustwem, kiedy już otrzymamy taką prośbę od znajomego, funkcjonariusze proponują, że powinniśmy zadzwonić (najlepiej telefonicznie) do znajomego i zapytać, czy rzeczywiście wysłał do nas prośbę. Warto też ustawić dwuskładnikowe uwierzytelnianie konta podczas procesu logowania na Facebooka. „Zwróć uwagę na adres strony, na której się logujesz. Swoje dane logowania do Facebooka wprowadzaj tylko na stronie facebook.com. jest to jedyna strona, gdzie możecie je wprowadzić. Pamiętajcie o tym!” – apelują policjanci.

Napisz do autora

Komentarze (1)
  • K
    Kieł

    środa, 22 kwietnia, 2020

    A ja nie mam Facebooka i mogą mnie cmoknąć.

    Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz