Epidemia COVID-19 ją wyeksploatowała. Potrzebny jest generalny remont

0
Tlenownia w pleszewskim szpitalu zostanie generalnie wyremontowana. Placówka otrzymała na ten cel kwotę przekraczającą 100 tys. złotych z Ministerstwa Zdrowia i lada moment ruszy z pracami. Dzięki modernizacji zwiększy się przepustowość dostarczania tego życiodajnego gazu na szpitalne oddziały, które w pandemii koronawirusa zużywają go znacznie więcej.

Tlenownia w Pleszewskim Centrum Medycznym działa od 1982 roku, czyli od momentu oddania obiektu do użytku. Jest jedną z najważniejszych instalacji w szpitalu i teraz przyszła pora na jej generalny remont. Prace zakładają przede wszystkim wymianę instalacji gazów medycznych i przyłączy, które doprowadzają  tlen  do szpitala. Remont tlenowni rozpocznie się na przełomie maja i czerwca i  ma być przeprowadzony w ciągu trzech, czterech tygodni. Prace modernizacyjne odbędą się w dwóch etapach, a na czas remontu zostanie zastosowane alternatywne rozwiązanie dostarczające tlen pacjentom. Nie ma więc żadnego ryzyka przerwy w jego dostawie. Bardzo istotne jest to, że po wymianie rurociągu zwiększy się przede wszystkim przepustowość dostarczanego na szpitalne oddziały tlenu – wyjaśnia Jarosław Marciniak, dyrektor do spraw technicznych PCM.

Teraz przepustowość wynosi 100 m³ na godzinę, po remoncie będzie to już 200 m³. W sumie wszystkie trzy źródła dostarczające gaz do placówki zostaną zmodernizowane. Pierwsze to zbiornik główny, pozostałe dwa to baterie butli z oddzielnym zasilaniem. Każde z nich jest w stanie działać niezależnie od siebie. – Pobór  tlenu w naszym szpitalu wzrósł w ciągu ostatniego roku  prawie o połowę. Najczęściej korzystano z niego na oddziale covidowym, który został utworzony jako oddział dodatkowy i znajduje się na nim obecnie 77 łóżek. Przed pandemią w 2019 roku zużyliśmy 54 tony, a w roku 2020 podczas pandemii COVID-19 szpital zużył już 75 ton tlenu. Nie było jednak żadnych problemów z jego brakiem, bowiem  dbamy o to, aby główny zbiornik był uzupełniany już w momencie 50% zużycia – tłumaczy Błażej Górczyński, prezes szpitala.

Zarząd placówki informuje też, że ilość tlenu jest na bieżąco monitorowana nie tylko przez firmę dostarczającą gaz do placówki, ale codziennych pomiarów również dokonuje sam szpital. Ma to zapewnić bezpieczeństwo wszystkim pacjentom. Pleszewskie Centrum Medyczne ma również stałe rezerwy tlenowe na wypadek nieprzewidzianej awarii.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick