Energia ze słońca i z odpadów

0
Jak i skąd pozyskiwać energię, by starczyło jej dla całego dużego zakładu? Czy wytworzona z odnawialnych źródeł energia może ograniczyć koszty związane z funkcjonowaniem firmy oraz czy jej nadmiarem można się podzielić? To jedne z tematów programu „Ekologiczny Jarocin”, którego premiera już dzisiaj na antenie TV Proart. Początek o godzinie 20.50.

Pierwszy odcinek programu „Ekologiczny Jarocin” dotyczyć będzie miejskiego klastra energetycznego oraz tego, jak Zakład Gospodarki Odpadami – Wielkopolskie Centrum Recyklingu pozyskuje energię. Ta gminna spółka może się pochwalić uzyskaniem w minionym roku samowystarczalności energetycznej. Energia, cieplna i elektryczna, pozyskiwana jest tam z biogazu i za pośrednictwem paneli fotowoltaicznych. – Produkcja energii elektrycznej z paneli ciągle ulega wzrostowi na terenie naszego zakładu. Już kilka lat temu interesowaliśmy się tymi instalacjami, a pierwsza powstała tutaj 10 lat temu – mówi prezes ZGO w Jarocinie Witosław Gibasiewicz.

Obecnie na obiektach jarocińskiego ZGO znajduje się ponad 1330 paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy 425 kW. Za chwilę jednak dojdą kolejne. To efekt właśnie podpisanych dwóch umów na montaż instalacji fotowoltaicznych, z których jedna będzie miała funkcję magazynowania energii.

I właśnie o tym oraz o miejscowym klastrze energetycznym będzie informował pierwszy odcinek programu „Ekologiczny Jarocin. Premiera w czwartek, 3 czerwca, o godz. 20.50 na antenie TV Proart.

 

redaktor wlkp24.info
hanna.olejnik@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick