DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Elektrociepłownia w Ostrowie coraz bliżej? CRK złożyło wniosek o pożyczkę

Centrum Rozwoju Komunalnego złożyło wniosek o pożyczkę oraz dotację budowę elektrociepłowni.

Centrum Rozwoju Komunalnego podjęło kolejne kroki w kierunku budowy elektrociepłowni w Ostrowie Wielkopolskim. W marcu tego roku do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie złożono wniosek o dotację na kwotę 53 563 800 złotych oraz wniosek o pożyczkę na kwotę 124 982 200 złotych. Pieniądze mają zostać przeznaczone na budowę elektrociepłowni na paliwa alternatywne i biomasę, czyli nowego źródła energii dla Ostrowskiego Rynku Energetycznego.

„Nabór zakończył się 30.04.2024 roku, a ocena złożonych wszystkich 21 wniosków będzie trwała do końca 2024 roku z zastrzeżeniem, iż w uzasadnionych przypadkach ocena ta może ulec wydłużeniu” – czytamy w informacji prasowej Centrum Rozwoju Komunalnego.

CRK informuje także, że zakładany całkowity koszt inwestycji to 219 611 581,00 zł (w tym  koszty  kwalifikowane – 178 546 000,00 zł). Koszty niekwalifikowane zostaną pokryte m.in. z kredytu pomostowego: „Przedsięwzięcie obejmuje budowę elektrociepłowni na paliwa alternatywne o mocy nominalnej 10,5 MW, o planowanej masie odpadów do przetworzenia: 21 978 Mg/rok, w skład której wchodzi m. in. instalacja do termicznego przetwarzania odpadów, instalacja kogeneracji z turbiną, obiekty kubaturowe oraz infrastruktura towarzysząca”.

Elektrociepłownia w Ostrowie ma produkować około 176 000 GJ/rok do Ostrowskiego Systemu Ciepłowniczego, czyli na poczet ciepłej wody i ogrzewania dla mieszkańców oraz około 11 000 MWh/rok energii elektrycznej do Ostrowskiego Rynku Energetycznego, czyli oświetlenia budynków komunalnych w mieście, zasilania autobusów elektrycznych.

Funkcjonowanie nowej elektrociepłowni nie będzie obciążone kosztami emisji CO2 co przełoży się na spadek wysokości opłat za ogrzewanie ponoszonych przez mieszkańców, a dzięki wykorzystaniu w elektrociepłowni paliwa z odpadów komunalnych nienadających się do recyklingu zmniejszy się koszt ich zagospodarowania.

Napisz do autora

Komentarze (2)
  • H
    Heheszek

    piątek, 24 maja, 2024

    No i wszystko świetnie. Pani Prezydent w trakcie kampanii twardo broniła spalarni w mieście. Cieżko mieć pretensje. Mieszkańcy mają co chcieli.

    W kwestii lokalizacji, to teraz trzeba przekonać mieszkańców, że taki „sąsiad” to świetna sprawa. Proponowana lokalizacja w kryterium odległości od zabudowań dostała dwóję w raporcie oddziaływania na środowisko. UM nie potrafiło wskazać w naszym mieście lokalizacji o wyższej ocenie.

    No i te proporcje spalania:
    22 000 ton rocznie do spalenia, z czego powstanie:
    – 6 000 ton żużli (odpady bezpieczne),
    – 3 850 to opadów niebezpiecznych (popioły lotne, pyły, filtry, etc.).

    44 % masy odpadów zostanie radośnie z nami. Cześć w Ostrowie, a część za ciężką kasę pojedzie sobie do Niemiec.
    Taki BAT na mieszkańców.

    Prosty przykład, jak pośpiech i „konsultacje” z mieszkańcami kładą się cieniem na najważniejsze inwestycje komunalne. Mieszkańcom osiedli południowych współczujemy, bo budowa spalarni śmieci oznacza dalszy rozwój instalacji przetwarzania odpadów w tej części miasta.

    Odpowiedz
  • J
    Janek

    piątek, 24 maja, 2024

    A co z geotermią w Ostrowie? Kalisz już wierci. Geotermia przyczyniła by się do rozwoju całego miasta.

    Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz