DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Elektrociepłownia na kredyt? "Takich środków nikt nie posiada" [WIDEO]

Centrum Rozwoju Komunalnego przygotowuje się do budowy elektrociepłowni. Spółka szuka finansowania.

Jak się okazuje, znalazła je bardzo szybko. Już złożono stosowne dokumenty, które pozwalają ubiegać się o dofinansowanie w wysokości ponad 50 milionów złotych. Kolejne ponad 120 milionów ma pochodzić z kredytu. CRK w tym temacie także poczyniło już pewne kroki. – Spółka złożyła wniosek o pożyczkę w wysokości 125 milionów złotych, co zabezpiecza nam całość finansowania kosztów kwalifikowanych tego przedsięwzięcia, które są na poziomie na około 178 milionów złotych przy ogólnym koszcie inwestycji 219 milionów. Te koszty związane z pokryciem kosztów niekwalifikowanych, czyli tzw. VAT-u, mamy uzgodnione z bankiem jako taki kredyt „rotacyjny”, który chcemy wykorzystać na realizację tej inwestycji – mówi prezes CRK Marek Karolczak.

ZOBACZ: Elektrociepłownia w Ostrowie coraz bliżej? CRK złożyło wniosek o pożyczkę

Budowa elektrociepłowni na paliwa alternatywę i biomasę o wydajności około 22 tysięcy ton odpadów rocznie ma być realizowana na terenie strefy inwestycyjnej przy ulicy Wrocławskiej w Ostrowie Wielkopolskim. Spółka w minionym roku prowadziła działania informacyjne, m.in. organizując wyjazdy studyjne do podobnych obiektów w Koninie i w Poznaniu. Kiedy spółka chce ruszyć z budową? – Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej będzie rozpatrywać wnioski do końca roku, taki jest plan. Przy opracowaniu kosztów założyliśmy taką nadwyżkę „inflacyjną”, analizując rynek i prowadząc rozmowy z przyszłymi potencjalnymi dostawcami urządzeń do elektrociepłowni. Jesteśmy przekonani, że te środki finansowe o których mówimy – powinny wystarczyć – mówi prezes Karolczak w odpowiedzi na pytanie czy jest pewien, że zakładany budżet ok. 219 milionów wystarczy na wybudowanie elektrociepłowni.

Znów kredyt – zapewne powiedzą mieszkańcy. O to także zapytaliśmy prezesa. – Przypominam, że ten kredyt zostanie zaciągnięty przez Centrum Rozwoju Komunalnego i pożyczka również. Dzisiaj nie ma możliwości pobudowania takiej dużej inwestycji z własnych środków. Takich środków nikt nie posiada. Nie mniej jest robiona analiza ekonomiczna, która pozwala pozyskać środki przy wykorzystaniu i tych preferencyjnych pożyczek, jak i przy tej dotacji, że to przedsięwzięcie się „spina” i daje efekty ekonomiczne dla mieszkańców – odpowiada Marek Karolczak.

Centrum Rozwoju Komunalnego jest w likwidacji. W Ostrowie Wielkopolskim likwidowany jest holding, a wszelkie zadania, które dziś realizuje spółka CRK – w tym plany budowy elektrociepłowni – zapewne zostaną formalnie przekazane innym spółkom, najpewniej spółce CRK Energia.

Napisz do autora

Komentarze (2)
  • M
    Mieszkaniec

    środa, 29 maja, 2024

    To jest zła lokalizacja ktoś zarobi dużą kasę za przewóz śmieci z wysypiska do spalarni to powinno być blisko tylko taśmociąg z wysypiska do elektrociepłowni sprzedali tereny wokół wysypiska a smród będą przywozić do centrum

    Odpowiedz
  • H
    Heheszek

    środa, 29 maja, 2024

    Największy błąd tej władzy. Największy błąd Pani Prezydent.
    Cieżko mieć pretensje, obiecali to robią. Mieszkańcy mają co chcieli.

    Proponowana lokalizacja w kryterium odległości od zabudowań dostała dwóję w raporcie oddziaływania na środowisko. UM nie potrafiło wskazać w naszym mieście lokalizacji o wyższej ocenie.

    No i te proporcje spalania:
    22 000 ton rocznie do spalenia, z czego powstanie:
    – 6 000 ton żużli (odpady bezpieczne),
    – 3 850 to opadów niebezpiecznych (popioły lotne, pyły, filtry, etc.).
    44 % masy odpadów zostanie radośnie z nami. Cześć w Ostrowie, a część za ciężką kasę pojedzie sobie do Niemiec.
    Ta żaden BAT, no chyba, że na mieszkańców.
    Prosty przykład, jak pośpiech i „konsultacje” z mieszkańcami kładą się cieniem na najważniejsze inwestycje komunalne. Mieszkańcom osiedli południowych współczujemy, bo budowa spalarni śmieci oznacza dalszy rozwój instalacji przetwarzania odpadów w tej części miasta.

    Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz