DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Elektrociepłowni w Ostrzeszowie nie będzie! Jędrowiak podjął decyzję o zamknięciu projektu

Budowa elektrociepłowni na terenie Ostrzeszowa wzbudziła duży protest wśród mieszkańców. Pomimo pozytywnych opinii specjalistów, ostrzeszowianie nie godzili się na zrealizowanie inwestycji. Grozili nawet referendum w sprawie odwołania burmistrza ze stanowiska.

CZYTAJ: „Pójdźmy dalej – odwołajmy burmistrza!” – mieszkańcy protestują przeciwko budowie elektrociepłowni

W poniedziałek Patryk Jędrowiak, burmistrz Ostrzeszowa poinformował o wycofaniu się z projektu. „Po przeprowadzonych spotkaniach z mieszkańcami, władzami dzielnic oraz rozmowach z radnymi podjąłem decyzję o zamknięciu projektu dotyczącego budowy nowej elektrociepłowni dla Ostrzeszowa” – wyjaśnił.

Jak napisał na fanpage’u, mimo 100% sfinansowania inwestycji, zdecydowano o zamknięciu projektu ze względu na „brak szerokiej akceptacji społecznej”. Kolejnym powodem ma być sytuacja na rynku energetycznym. „(…) zbliżające się wyzwania dotyczące gigantycznych przemian na rynkach surowcowych w znaczący sposób przełożą się na sytuację finansową mieszkańców. Właściciele domów jednorodzinnych dostrzegają to już teraz w postaci rosnących cen gazu i węgla. To samo dotyczyć będzie również odbiorców ciepła sieciowego” – zaznaczył.

Zdaniem burmistrza miasta i gminy, mimo pozytywnych opinii państwowych instytucji (m.in. Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska), nie udało się przekonać mieszkańców. Równocześnie zaznaczył, że pojawiły się osoby, które w związku z tą sytuacją „wykorzystywały ten temat dla zbudowania swojego kapitału politycznego”.

Jędrowiak podkreślił jednak, że dokumentacja, która została stworzona, będzie zawsze mogła być punktem wyjścia do bliźniaczej lub zmodyfikowanej inwestycji. „Odstąpienie od projektu nie powoduje jednak, że znika wyzwanie, z którym przyjdzie nam się zmierzyć. Dlatego kończąc ten projekt, rozpoczynamy nowe prace koncepcyjne, tak aby ciepłownia mogła spełniać w przyszłości normy oraz dalej zapewniać ciepło dla tysięcy mieszkańców, szkół, przedszkoli, przedsiębiorstw i innych instytucji” – dodał włodarz.

Napisz do autora

Komentarze (14)
  • K
    Ktosiek

    poniedziałek, 6 czerwca, 2022

    Powodzenia, nierozważni mieszkańcy zapłacą za taką decyzję w przyszłości. Własnym portfelem, więc niech ich zaboli.

    Odpowiedz
  • G
    Gabi

    poniedziałek, 6 czerwca, 2022

    Projekt od samego poczatku był przewymiarowany 20 razy,
    Zakładajac, że miasto jest w stanie wytworzyć 1000 ton rocznie odpadów możliwych do spalaenia przy wydajności spalari do 20.000 ton rocznie produktem ubocznym byłby toksyczny zużel przy 30 procent niepalnego czyli 6000 ton rocznie, również gazów diokcyn oraz tysiące kubików toksycznej wody.
    Dlaczego nie przepowadzono żadnej analizy dla żródeł alternatywnych oraz konsulatcji społecznych przed wydaniem naszych pieniędzy 350.000,00 zł za chybiony projekt ?

    Odpowiedz
  • S
    Sasiad

    poniedziałek, 6 czerwca, 2022

    Wygrał ciemnogród. Podziwiam władze Ostrzeszowa za odwagę ale w takiej miejscowości to aż dziw, że światłowodów nie wykopują bo ich napromieniuje.

    Odpowiedz
  • F
    FriendInDik

    wtorek, 7 czerwca, 2022

    Ludzka ciemnota w tym kraju po prostu przeraża.
    W sumie po co budować coś nowego co mogłoby służyć przyszłościowo, przyjdzie jakiś wierzyciel (Niemcy, może Francja) dlaczego ma mieć lepiej. Przy obecnej władzy i „Jaszczembiu w NBP”nie czeka nas nic lepszego co spotkało Grecję.

    Odpowiedz
  • F
    Fakt

    wtorek, 7 czerwca, 2022

    Spalarnia to nie jest żadna inwestycja tylko walka o hadlel śmieciami z aglomeracji miejskich i trucie okolicznych mieszkańców.

    Odpowiedz
  • A
    Anonim

    wtorek, 7 czerwca, 2022

    POT ………… odalam się od takiego pojazdu…może zrobić wszystko na drodze…

    Odpowiedz
  • K
    Kasia

    wtorek, 7 czerwca, 2022

    Trujemy to się każdej zimy w Ostrzeszowie… wystarczy wyjść na jakiekolwiek osiedle domków jednorodzinnych… no ale czego wymagać, jak większość mieszkańców na widok samolotu mówi: łooooo…

    Odpowiedz
  • K
    koscielny

    wtorek, 7 czerwca, 2022

    Gmyre nie udało sie w kaliszu i tu gmyre sie nie uda

    Odpowiedz
  • W
    Wiki

    wtorek, 7 czerwca, 2022

    Co ma piernik do wiatraka? co robią inni niech się trują,
    Spalarnie już nie mają sensu ze wzgledu na coraz większa segregacje odpadów i ponowne wykorzystanie przepisy jeszcze więcej się zaostrzą w tym temacie.

    Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz