DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Ekstremalne burze i trąby powietrzne będą codziennością? Synoptyk IMGW odpowiada

Mieszkańcy Ostrowa Wielkopolskiego mogli się ostatnio przekonać, jak gwałtowna może być pogoda. Burza, która przeszła nad regionem zostawiła po sobie kilka pamiątek. Słysząc kolejne alerty pogodowe, ostrowski samorząd zwołał posiedzenie sztabu kryzysowego, na którym omawiano plan działania w przypadku powtórnej nawałnicy. – Trudno jest przewidzieć, jak zmieni się pogoda. Jesteśmy jednak przygotowani, monitorujemy sytuację od samego rana. Zarówno przedstawiciele Miejskiego Zarządu Dróg, jak i spółki WODKAN pracują w terenie – mówił Sebastian Górski, wiceprezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Alerty, które nadesłał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej mówi jasno, że nad regionem południowej Wielkopolski przewiduje się gwałtowne burze z gradem oraz ulewny deszcz, który lokalnie może sięgnąć nawet 90 mm na metr sześcienny, a to rzadko spotykane zjawisko. Niestety, synoptycy mówią, że na terenie Wielkopolski mogą pojawić się także trąby powietrzne.

Tego typu zjawiska często towarzyszą wysokim temperaturom. To domena letnich miesięcy. Nie da się jednak ukryć, że gwałtowne załamania pogody pojawiają się dużo częściej, niż w ostatnich latach. – To nie jest też tak, że mamy teraz typ pogody, którego nigdy u nas nie było. Rzeczywiście, widzimy, że te ostatnie lata są cieplejsze, ale jak spojrzymy na kwiecień i maj tego lub zeszłego roku to zauważymy, że były to miesiące poniżej normy termicznej. To też nie jest powiedziane, że ta tendencja będzie jednakowa, że z roku na rok będzie coraz cieplej – powiedział portalowi wlkp24.info Jakub Gawron z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Pamiętajmy jednak, że burze to zjawiska bardzo gwałtowne i mogą one przynieść dużo szkód. Podczas takiej pogody musimy trzymać się podstawowych zasad. – Przede wszystkim ściągnijmy wszystko z balkonów, tarasów lub miejsc, z których może je zdmuchnąć wiatr. Burzę przeczekajmy w domu, z dala od okien. Jeśli jesteśmy na zewnątrz nie chowajmy się pod drzewami. Znajdźmy jakieś pomieszczenie lub zagłębienie w terenie, gdzie możemy się ukryć. Uklęknijmy, nogi trzymajmy razem i przeczekajmy burzę. Jeśli burza zastanie nas w samochodzie, zjedźmy na bok, nie wysiadajmy z pojazdu, ale pamiętajmy też, że nie wolno stawać pod drzewami – wymienia kpt. Tomasz Chmielecki z Komendy Powiatowej PSP w Ostrowie Wielkopolskim.

Napisz do autora

Komentarze (1)
  • O
    olo

    czwartek, 15 lipca, 2021

    Co za bzdury. W poprzednich latach w regionie było burz, co kot napłakała, a kolo farmazony opowiada.

    Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz