Dziś święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

1
Dziś jedno z ważniejszych świąt w Kościele Katolickim - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, znane również pod nazwą Matki Boskiej Zielnej. Wierni na dzisiejsze nabożeństwa przynoszą ze sobą zioła i polne kwiaty, które święcone są podczas mszy świętych.

W kościołach wspominane jest dziś wzięcie do nieba Maryi wraz z ciałem i duszą. Wydarzenie to jest także traktowane jako jeden z dogmatów wiary chrześcijańskiej.

Święto ma swoje korzenie już w V wieku i obchodzone początkowo lokalnie, zwiększało później swój zasięg przybierając różne nazwy: Zaśnięcia, Przejścia, czy Odpoczenia Maryi. W Polsce i innych krajach europejskich wniebowzięta Maryja jest uznawana za pattronkę ziemi i bujnej roślinności. Dlatego 15 sierpnia wierni do kościołów przynoszą zioła i polne kwiaty, które księża święcą podczas mszy świętych.

Choć oficjalna nazwa święta to Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, nazwa ludowa brzmi: Matki Boskiej Zielnej. W innych krajach też używa się potocznych nazw ludowych, np. Matki Boskiej Korzennej w Czechach i Matki Boskiej Znakomitej w Kongo.

Tradycją wśród wiernych są też pielgrzymki na Jasną Górę.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick