DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

"Dziś potrzeba nam odpowiedzialności"- Episkopat i Minister Zdrowia wydali komunikat

Spotkanie Adama Niedzielskiego, ministra zdrowia oraz przedstawicieli Episkopatu Polski odbyło się w środę w Warszawie. Szef resortu oraz biskupi mieli wspólnie zdecydować o tym, jak ma wyglądać nadchodząca Wielkanoc w polskich kościołach.

Wspólny komunikat ministra zdrowia dr. Adama Niedzielskiego i sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski biskupa Artura Mizińskiego:

Trzecia fala epidemii jest faktem i stanowi obecnie największe zagrożenie dla zdrowia oraz życia Polaków. Wobec rosnącej liczby zakażeń nie można pozostawać obojętnym. Dziś potrzeba nam odpowiedzialności, zarówno tej indywidualnej, jak i zbiorowej. Obok szczepionki jest to nasza najważniejsza broń w walce z epidemią. Dlatego o tę odpowiedzialność apeluje zarówno władza świecka jak i duchowna. Naszą wspólną troską jest dziś ochrona zdrowia i życia wszystkich Polaków, dlatego w takim samym stopniu wszyscy jesteśmy wezwani do zachowania istniejących zasad i obostrzeń sanitarno-epidemiologicznych. Przestrzegając ich wykazujemy się troską o naszych rodaków. Najwyższym dobrem doczesnym jest zawsze zdrowie i życie. Brak dbałości o zdrowie i życie własne oraz innych to działanie wbrew solidaryzmowi społecznemu i wbrew nauce Kościoła katolickiego.

Kierując się troską o życie i zdrowie wiernych, uczestniczących w życiu Kościoła, apelujemy do wszystkich księży proboszczów o bardzo poważne podejście do obowiązujących zasad dotyczących liczby wiernych, którzy w jednym czasie mogą uczestniczyć w nabożeństwach.

Apel ten zostanie poparty pismem, skierowanym przez księży biskupów do wszystkich parafii z wyraźnym wskazaniem ścisłego przestrzegania zasad sanitarno-epidemiologicznych. Tylko nasze wspólne odpowiedzialne podejście do walki z epidemią uchroni nas przed koniecznością wprowadzania kolejnych, bardziej restrykcyjnych zasad bezpieczeństwa.

Napisz do autora

Komentarze (9)
 • O
  Ostrowiak

  środa, 24 marca, 2021

  Sklepy pozamykają ale kościoły nie bo tam nie ma wirusa

  Odpowiedz
 • NNW
  Nosy na wierzchu

  środa, 24 marca, 2021

  Skoro jak mówi ministrant zdrowia w kościołach obowiązują podobne zasady jak w sklepach spożywczych to dlaczego podobnych zasad nie ma w kinach, teatrach, siłowniach i innych zamkniętych teraz miejscach?
  Jest jakieś logiczne wyjaśnienie czym różni się godzinny koncert, spektakl czy inne wydarzenie w OCK od godzinnej mszy parę metrów dalej w św. Antku?

  Odpowiedz
 • M
  M.

  środa, 24 marca, 2021

  Można odnieść wrażenie że to minister pyta się o zgodę episkopat. Tu nawet nie ma o czym dyskutować, jeżeli mamy wszystko zamykać to bez wyjątków! A jeżeli nie to znaczy że jesteśmy państwem wyznaniowym i konstytucja jest tylko przykrywką.

  Odpowiedz
 • A
  abc

  czwartek, 25 marca, 2021

  Służę dowodem dla sanepidu potwierdzającym, że batmany w sukienkach w kościele Pawła nie noszą maseczek podczas mszy i udzielania komunii, czekam na odzew sanepidu i ew. Redakcji

  Odpowiedz
 • Z
  Zbychu

  czwartek, 25 marca, 2021

  Kościół rządzi w tym kraju i nikt mi nie powie. Rydzyk pieniędzy zawola to od razu dostaje imprezy robi i sanepid bezbronny. Kaczus się ich boi a w sejmie twardziela zgrywa

  Odpowiedz
 • R
  Regalia

  czwartek, 25 marca, 2021

  Tak wygląda odrębność kościoła od polityki…

  Odpowiedz
 • OO
  oj oj

  czwartek, 25 marca, 2021

  Kościół apeluje o odpowiedzialność, bo nie wytrzymam. Do ludu apeluje a sam jest nieodpowiedzialny, bo tylko kasa się liczy.

  Odpowiedz
 • J
  jola

  czwartek, 25 marca, 2021

  Jedno pytanie czy rząd konsultuje z pracodawcami zasady ograniczeń ,nie tylko wydaje polecenie bez wsparcia finansowego

  Odpowiedz
 • L
  Ludwik

  piątek, 26 marca, 2021

  Żadne z Was komentujących nie chodzi do kościoła, nie potrzebujecie Wasza sprawa. Ale najgłośniej krzyczycie.
  Ale nie obrażajcie tych, którzy potrzebują Eucharystii.

  Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz