DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Dziś Lany Poniedziałek, czyli popularny śmigus-dyngus

Poniedziałek Wielkanocny kojarzy nam się z polewaniem się wodą. Tradycja śmigusa-dyngusa sięga nawet XIV wieku, czyli okresu średniowiecza. Do Polski „przywędrowała” dopiero 100 lat później. Na początku zwyczaj nie spotkał się z aprobatą duchownych, którzy zakazywali tego pogańskiego obrzędu.

Z upływem lat podejście do śmigusa-dyngusa stawało się coraz bardziej liberalne. Współcześnie zwyczaj ten w pewnym stopniu przyjął także Kościół Katolicki. W wielu parafiach właśnie w drugi dzień Świąt Wielkanocnych wierni są w trakcie mszy kropieni wodą święconą.

A jaki jest wymiar duchowy tego dnia? O tym w materiale wideo mówi ks. kan. Adam Kosmała, proboszcz Konkatedry w Ostrowie Wielkopolskim.

Jest to ostatni dzień świąt Wielkiej Nocy. Jednak celebracja tego okresu dziś się nie kończy. Rozciąga się ona na kolejne osiem dni – oktawę wielkanocną, a szerzej – na cały okres wielkanocny, trwający 50 dni, a którego zakończeniem jest dzień pięćdziesiątnicy – Niedziela Zesłania Ducha Świętego. W 40. dniu (czwartek) obchodzona jest uroczystość Wniebowstąpienia Pana Jezusa. W tym okresie używa się w liturgii białego koloru szat liturgicznych.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz