Dziś Dzień Zaduszny. Jakie jest znaczenie święta?

0
Fot. Pixabay
Drugiego listopada w kościele katolickim przypada dzień poświęcony pamięci osób zmarłych. Tradycja obchodów Zaduszek sięga IX wieku i nawiązuje do kultu przodków. Tego dnia wspominamy naszych bliskich, których nie ma już wśród nas.

Dzień Zaduszny jest świętem kościelnym. Tego dnia nie obowiązuje zakaz handlu, nie jest to też dzień wolny od pracy. Warto pamiętać, że to właśnie Zaduszki są Świętem Zmarłych, a nie przypadający na 1 listopada Dzień Wszystkich Świętych.

CZYTAJ TEŻ: Będą kwestować przy Starym Cmentarzu. W Zaduszki coroczna zbiórka na renowację zabytków

Historia tego dnia wywodzi się jeszcze z praktyk średniowiecznych mnichów, którzy co roku odprawiali nabożeństwa za zmarłych współbraci. W Polsce jednak, 1 listopada jest wolny, dlatego na większości cmentarzy właśnie tego dnia odprawiane są Msze Święte.

Zapalone znicze, kwiaty na grobach, posprzątane cmentarze – to wszystko symbole pamięci o tych, którzy odeszli. Tego dnia w kościele katolickim wierni modlą się za tych, którzy nie są jeszcze w Niebie, są w czyśćcu. Są to osoby, które przed śmiercią pojednały się z Bogiem, ale nie zdążyły jeszcze odpokutować za swoje grzechy.

redaktor wlkp24.info
aleksandra.barczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick