Będą kwestować przy Starym Cmentarzu. W Zaduszki coroczna zbiórka na renowację zabytków

2
Fot. UMOstrów
Stary Cmentarz w Ostrowie Wielkopolskim to jedna z najstarszych nekropolii w Polsce. Co roku, w Zaduszki przy bramie cmentarza odbywa się kwesta. Nie inaczej będzie w tym roku. 2 listopada od 11.00 do 15.30 zbierane będą datki na ratowanie zabytków tego miejsca.

Pierwsze wzmianki o Starym Cmentarzu na lokalnych mapach sięgają 1784 roku. Najstarszą zachowaną częścią cmentarza jest mur z 1833 roku oraz nagrobki: Juliane Handke z Domaszewskich i ks. Jana Kompałły – inicjatora budowy Królewskiego Gimnazjum Katolickiego w Ostrowie.

To miejsce spoczynku wielu zasłużonych ostrowian. Są tu pochowani zasłużeni m.in.: Gustaw Bojanowski, Maria Bojarska, Józef Bronkański-Cichocki, Augustyn Szamarzewski, czy Wincenty Broniwój-Orliński.

Co roku, 2 listopada przy bramie głównej Starego Cmentarza odbywa się kwesta. Tak będzie również w tym roku od godziny 11.00 do 15.30. Zebrane datki przeznaczone zostaną na renowację najbardziej zniszczonych pomników.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

2 KOMENTARZE

  1. Od kilku lat zbieracie pieniądze i jakoś nie widać kolejnych grobów odnowionych. Kiedyś były publikowane sprawozdania. A od kilku lat nic. Na co idą te pieniądze?

    • Nic tam nie widać trochę muru zrobili,bramę a z kasy jak się rozliczją, kto nadzoruje ile do puszek ludzie dawają?

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick