Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.
Od 2004 roku w Polsce obchodzony jest Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Tego dnia na masztach i drzewcach w całym kraju wywieszane są symbole narodowe. Dlaczego akurat 2 maja? Co mają z tym wspólnego Reichstag i PRL? Czy kibice mogą wypisywać na fladze nazwy miast? Jak godnie zniszczyć flagę, kiedy jej stan nie nadaje się do tego, by ponownie wywiesić ją w miejscu publicznym?
Prezentujemy serię ciekawostek i praktycznych porad, które mogą się przydać, aby godnie i w zgodzie z przyjętymi normami eksponować flagę nie tylko w dniu jej narodowego święta.
Teorie na ten temat są dwie. Pierwsza zawiera element historyczny wskazujący na 2 maja 1945 roku, kiedy polska flaga zawisła na niemieckim Reichtagu, a także na Kolumnie Zwycięstwa.
Druga dotyczy późniejszych czasów – PRL-u. Wtedy władze komunistyczne przywiązywały ogromną wagę do pochodów pierwszomajowych, zakazując jednocześnie świętowania 3 maja jako dnia uchwalenia pierwszej polskiej (pierwszej w Europie i drugiej na świecie) konstytucji. Nakazywano zdejmowanie flag po 1 maja, aby nie zdobiły domów 3 maja.
CZYTAJ TEŻ: Kto pamięta pochody pierwszomajowe? Pleszewska blogerka wspomina [WIDEO]
Warto również pamiętać, że od 2002 roku właśnie 2 maja obchodzony jest Dzień Polonii i Polaków za Granicą.
Poselski projekt nowelizacji ustawy o godle, barwach i hymnie RP złożył 15 października 2003 do laski marszałkowskiej poseł Edward Płonka – wieloletni samorządowiec, polityk oraz inżynier urodzony w Żywcu.
W lutym następnego roku Senat RP chciał nieco zmienić zapisy noweli i zastąpić Dzień Flagi RP Dniem Orła Białego. Senatorowie chcieli wskazać, że godło jest naczelnym symbolem Polski i ma ważniejszy status niż flaga. Sejm RP odrzucił ten pomysł i ustanowił 20 lutego 2004 roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
* zasady dotyczące Flagi Narodowej RP pochodzą z przewodnika, który został jej poświęcony, a który jest dostępny na stronach Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Skomentuj ten wpis jako pierwszy!
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz