DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Dziedzic został sam. "Takie sytuacje powtarzają się u wielu gatunków zwierząt"

Internauci obserwujący codzienne życie bocianów z Przygodzic nadal nie mogą otrząsnąć się po tym, co wydarzyło się w środę w tamtejszym gnieździe. Kiedy Dziedzic zostawił na chwilę potomka, do gniazda przyleciał intruz. Obcy bocian zaczął atakować malucha, po czym porwał go. Gniazdo zostało puste.

Od kilku dni nie ma też w nim Przygody. Nie wiadomo, co się z nią dzieje. Nieznane jest też miejsce jej pobytu. Padły podejrzenia, że mogła odnieść obrażenia w wyniku walk z intruzem, który już wcześniej zaatakował słynną bocianią parę. Zostały też wówczas uszkodzone jaja, z których nie wykluły się pisklęta.

Ludzie nie są przyzwyczajeni do takich widoków, ale – jak mówią specjaliści – są one częścią życia zwierząt, w które nie powinno się ingerować. – Drapieżnictwo czy zabijanie piskląt przez ptaki to normalna sytuacja normalna. Tutaj jest takie duże poruszenie, bo wszyscy widzimy to na własne oczy, na własnych komputerach i widzimy, jak to się dzieje – mówi w rozmowie z portalem wlkp24.info Robert Kaczmarek, fotograf przyrody, któremu nie jest obca sytuacja przygodzickich bocianów.

Jak podkreśla, wyciągnięcie pisklęcia z gniazda i porwanie go, może być szokującym zdarzeniem dla obserwujących tę sytuację ludzi, ale nie był to odosobniony przypadek. Wróciło to tak duże zainteresowanie, ponieważ akurat to gniazdo jest monitorowane 24 godziny na dobę, a obraz udostępniany publicznie w Internecie. – Takie sytuacje powtarzają się też u wielu innych gatunków zwierząt. To jest normalne. Przecież zabójstwo młodych piskląt u bociana białego niekoniecznie musiało być spowodowane jednym z bocianów, bo licznie całe lęgi niszczą też kuny domowe albo ptaki krukowate, chociażby wrona siwa – dodaje.

Jego zdaniem obserwatorzy życia bocianów powinni trzymać kciuki za Przygodę i Dziedzica oraz mieć nadzieję, że w przyszłym sezonie żadne tragiczne wydarzenia nie spotkają tej pary.

Napisz do autora

Komentarze (2)
 • A
  Anonim

  sobota, 11 czerwca, 2022

  Świat z zabijaniem. To dziwny świat wśród ludzi i zwierząt.

  Odpowiedz
 • Z
  Złotów

  sobota, 11 czerwca, 2022

  Świat z zabijaniem. To dziwny świat wśród ludzi i zwierząt, który sami sobie staramy się tłumaczyć. Czy to normalne?. skoro wszystko i tak umiera i zamiera.

  Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz