Dwa nowe znaki drogowe już obowiązują. Lepiej zdejmij nogę z gazu

0
źródło: Ministerstwo Infrastruktury
Kierowcy muszą zapoznać się z dwoma nowymi znakami drogowymi. To "D-51a" i "D-51b". Oznaczają one początek i koniec odcinkowego pomiaru prędkości. Zmiany weszły w życie 13 sierpnia.

Kodeks drogowy został poszerzony o dwa nowe znaki informacyjne oznaczone nazwami „D-51a” i „D-51b”. Oznaczają one początek i koniec odcinkowego pomiaru prędkości. Zmiana, którą wprowadziło Ministerstwo Infrastruktury – jak informują urzędnicy – to wyjście naprzeciw oczekiwaniom kierowców. Do tej pory zarówno tego typu pomiar, jak i tzw. punktowy pomiar prędkości były oznaczane znakiem „D-52”, który symbolizował fotoradar.

Podpis: znak D-51 | źródło: sejm.gov.pl

„Oznakowanie pomiaru odcinkowego następuje przez umieszczenie tabliczki T-1a pod znakiem D-51, na której podawana jest długość odcinka pomiarowego, co nie stanowi wystarczającej informacji o pomiarze prędkości na drodze. Stąd potrzeba bardziej precyzyjnego poinformowania kierujących o odmiennym niż zazwyczaj sposobie wykonywania pomiaru” – informuje Ministerstwo Infrastruktury.

Kierowcy mogą spodziewać się też tabliczek pod nowymi znakami, które będą określały odległość znaku od radaru, o ile znajduje się on w miejscu o ograniczonej widoczności. Mowa m.in. o lokalizacji, które „ze względu na geometrię drogi albo obiekty znajdujące się w jej bezpośrednim sąsiedztwie” zmniejsza możliwość dostrzeżenia początku odcinka pomiaru.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick