DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Duże miasto, a ile na inwestycje? Krotoszyn wyda prawie tyle, co znacznie mniejsze Zduny

W 2022 roku dochody w budżecie Krotoszyna były na poziomie 218 mln zł, a w bieżącym roku jest to 176 mln zł. Natomiast wydatki w minionych 12 miesiącach wynosiły 219 mln zł, a w 2023 są to 183 mln zł.

Plan finansowy nie został przyjęty jednogłośnie. 14 rajców było za, a 5 wstrzymało się od głosu. Jestem skarbnikiem 21 lat i tak trudnego do ułożenia projektu budżetu jeszcze nie miałem, a jeszcze gorsze będzie jego wykonanie zapowiada Grzegorz Galicki, skarbnik Krotoszyna.

Jednym z radnych, który nie zagłosował za przyjęciem planu finansowego na 2023 rok był Bartosz Kosiarski. – Skarbnik mówił nam, że to jest najtrudniejszy budżet, jaki on kiedykolwiek tworzył. Straszy, że ten następny będzie jeszcze gorszy. Ja nie zgadzam się z kierunkiem inwestycyjnym, jaki jest w tym budżecie zawarty – mówi rajca.

Na wspomniane przez radnego inwestycje zaplanowano w budżecie prawie 24 mln zł. To mniej więcej tyle samo, ile planują przeznaczyć w kilkukrotnie mniejszych Zdunach. – To są głównie inwestycje, które mają dofinansowanie m.in. z Polskiego Ładu. Część pieniędzy przeznaczona będzie na pierwszy etap budowy nowego przedszkola ze żłobkiem. Wybudujemy też sale gimnastyczne w Orpiszewie i w Biadkach. Planujemy też kilka mniejszych inwestycji – informuje Franciszek Marszałek, burmistrz Krotoszyna.

CZYTAJ: Ponad 20 mln na inwestycje. Rekordowy budżet uchwalony

Po raz pierwszy w historii – zdaniem skarbnika – możliwe jest zbliżenie się do pojęcia nie znanego do tej pory samorządom, czyli tzw. deficytu operacyjnego. O takim zjawisku mówi się w momencie, gdy bieżące wydatki jednostki samorządu terytorialnego przekraczają poziom jej dochodów bieżących.

Napisz do autora

Komentarze (1)
  • B
    Beret

    poniedziałek, 16 stycznia, 2023

    29 tysięcy to duże miasto?

    Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz