DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Ponad 20 mln na inwestycje. Rekordowy budżet uchwalony

Ostatnia sesja w ciągu roku oznacza w samorządach głosowanie nad budżetem. Uchwaleniem planu finansowego na przyszły rok zajmowali się również radni w Zdunach.

Za przyjęciem budżetu głosowało 8 rajców, 7 natomiast wstrzymało się od głosu. – W naszej radzie miejskiej radni zawsze mają wątpliwości do wszystkich spraw, więc budżet nie został uchwalony jednogłośnie. Mimo wszystko zatwierdziliśmy plan finansowy na 2023 rok. A to czy uda się go zrealizować, pokaże czas – mówi Tomasz Chudy, burmistrz Zdun.

Jak informuje skarbniczka gminy, prawie 60 mln w budżecie jest najwyższą kwotą w prognozie finansowej od początku istnienia tego samorządu. – Ten rok jest szczególny z uwagi na wielość inwestycji. W tym roku wydamy na nie ponad 20 mln. Dodatkowo dochodzą rosnące wydatki bieżące przy malejących dochodach bieżących – tłumaczy Iwona Klepacka.

Mniejsze dochody samorządów wynikają m.in. ze zmniejszonych wpływów z podatku PIT. – W 2022 roku dochody z tego podatku wynosiły nieco ponad 8 mln, a w tym nieco ponad 5 mln. Ta różnica jest więc spora – dodaje skarbniczka.

Realizacja inwestycji za rekordowe 20 mln jest możliwa dzięki dofinansowaniom zewnętrznym m.in. z Polskiego Ładu. – W założeniach jest wykonanie głębokiej termomodernizacji dwóch obiektów gminnych w ramach resztek pieniędzy z Regionalnego Programu Operacyjnego. Mamy też 9 mln z Polskiego Ładu na budowę kompleksu sportowego przy ulicy Strzeleckiej – informuje burmistrz Zdun.

Kolejną inwestycją jest gruntowna modernizacja odkrytego basenu przy ulicy Ostrowskiej. Zmniejszona zostanie powierzchnia basenu, sama niecka będzie wypłacona. Powstanie całkowicie nowe zaplecze sanitarne wraz z szatniami. Inwestycja ma zakończyć się w czerwcu tego roku. Jej koszt to prawie 4,5 mln zł, z czego 2 mln będzie pochodzić z dofinansowania.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz