Ponad 20 mln na inwestycje. Rekordowy budżet uchwalony

0
Blisko 60 milionów złotych. Na taką kwotę opiewa tegoroczny budżet Zdun. Ponad 30% pieniędzy mają pochłonąć inwestycje. Plan finansowy nie został uchwalony jednogłośnie, bo blisko połowa radnych wstrzymała się od głosu. Z kolei urzędnicy mówią, że był to jeden z najtrudniejszych do ułożenia budżetów od lat.

Ostatnia sesja w ciągu roku oznacza w samorządach głosowanie nad budżetem. Uchwaleniem planu finansowego na przyszły rok zajmowali się również radni w Zdunach.

Za przyjęciem budżetu głosowało 8 rajców, 7 natomiast wstrzymało się od głosu. – W naszej radzie miejskiej radni zawsze mają wątpliwości do wszystkich spraw, więc budżet nie został uchwalony jednogłośnie. Mimo wszystko zatwierdziliśmy plan finansowy na 2023 rok. A to czy uda się go zrealizować, pokaże czas – mówi Tomasz Chudy, burmistrz Zdun.

Jak informuje skarbniczka gminy, prawie 60 mln w budżecie jest najwyższą kwotą w prognozie finansowej od początku istnienia tego samorządu. – Ten rok jest szczególny z uwagi na wielość inwestycji. W tym roku wydamy na nie ponad 20 mln. Dodatkowo dochodzą rosnące wydatki bieżące przy malejących dochodach bieżących – tłumaczy Iwona Klepacka.

Mniejsze dochody samorządów wynikają m.in. ze zmniejszonych wpływów z podatku PIT. – W 2022 roku dochody z tego podatku wynosiły nieco ponad 8 mln, a w tym nieco ponad 5 mln. Ta różnica jest więc spora – dodaje skarbniczka.

Realizacja inwestycji za rekordowe 20 mln jest możliwa dzięki dofinansowaniom zewnętrznym m.in. z Polskiego Ładu. – W założeniach jest wykonanie głębokiej termomodernizacji dwóch obiektów gminnych w ramach resztek pieniędzy z Regionalnego Programu Operacyjnego. Mamy też 9 mln z Polskiego Ładu na budowę kompleksu sportowego przy ulicy Strzeleckiej – informuje burmistrz Zdun.

Kolejną inwestycją jest gruntowna modernizacja odkrytego basenu przy ulicy Ostrowskiej. Zmniejszona zostanie powierzchnia basenu, sama niecka będzie wypłacona. Powstanie całkowicie nowe zaplecze sanitarne wraz z szatniami. Inwestycja ma zakończyć się w czerwcu tego roku. Jej koszt to prawie 4,5 mln zł, z czego 2 mln będzie pochodzić z dofinansowania.

redaktor wlkp24.info
aleksandra.barczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick