Drugie życie kaflarni w Zdunach. Gmina otrzymała dofinansowanie

1
Fot. zduny.pl
Kaflarnia w Zdunach był jednym z najstarszych działających zakładów w Polsce. Pożar, który miał miejsce kilka lat temu zmusił właścicieli do zamknięcia tego miejsca. Teraz, kaflarnia ma otrzymać drugie życie. Gmina otrzymała duże dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej.

Kaflarnia w Zdunach działała nieprzerwanie od 1858 roku. Z początku produkowano tam gliniane garnki i donice. Później rozpoczęto produkcję ręcznie robionych kafli piecowych z wyjątkowymi wzorami. Niestety pożar, który miał miejsce w 2015 roku spowodował, że kaflarnię zamknięto.

Teraz, dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej spowoduje, że budynek po starej kaflarni zyska drugie życie. Środki, które otrzyma gmina wyniosą ponad 6 milionów złotych, co daje 85% wartości całego projektu. – Wniosek jest jednym z niewielu, które uzyskały akceptację. Po remontach i przebudowach w obiekcie będzie funkcjonowało kino, sala koncertowa, do Kaflarni powróci po wielu latach Chór „Harmonia”. Swoje siedziby znajdą tu także inne organizacje i stowarzyszenia. Z pomieszczeń wystawienniczo-warsztatowych korzystać będą mogli wszyscy mieszkańcy miasta i gminy, a także gościeinformują władze gminy.

ZOBACZ TEŻ: Darmowe bony od popularnej drogerii? To oszustwo!

Budynek po starej Kaflarni znajduje się w sąsiedztwie szkoły i przedszkola. Działający tam w przyszłości Zduński Ośrodek Kultury będzie miał do zaproponowania rozszerzoną ofertę kulturalną dla dzieci i młodzieży.

Obiektem ma zarządzać Zdunowski Ośrodek Kultury, który przeniesie się do pomieszczeń na terenie byłego zakładu. Przetarg został już rozstrzygnięty i wygrała go firma pochodząca właśnie ze Zdun.

ZOBACZ TEŻ: Wzrosła pensja minimalna. Dla pracowników to plus, dla pracodawców niekoniecznie

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick