Drony nad kominami. Samorząd zachęca do zgłaszania przypadków palenia śmieciami

7
UM Jarocin
Nad domy mieszkańców gminy Jarocin może nadlecieć dron. To oręż w walce ze smogiem, a dokładnie z osobami, które palą w piecach śmieciami. "Dron namierza domy, w których pali się śmieciami lub innymi niedozwolonymi substancjami. Właściciele gospodarstw domowych, którym udowodnione zostanie spalanie niedozwolonych substancji, muszą liczyć się z karami finansowymi" - informują przedstawiciele urzędu.

Palisz śmieciami albo innymi niedozwolonymi substancjami? Musisz być świadom, że takie działanie może negatywnie wpłynąć na zdrowie twoje, bliskich, a także sąsiadów. A do tego zatruwasz środowisko. Ale to nie koniec. Teraz grozi jeszcze wizyta ekipy z dronem oraz kara finansowa w przypadku udowodnienia nielegalnego procederu. „Za spalanie niedozwolonych substancji mieszkaniec może zostać ukarany mandatem w wysokości 500 zł. Najsurowszą karą jest grzywna do 5 000 zł” – głosi napis na plakatach, które można znaleźć na terenie gminy Jarocin.

CZYTAJ TEŻ: Pociski artyleryjskie w rowie. Patrol saperów jedzie do Lewkowa

Ruszyła tam właśnie akcja patrolowania domostw za pomocą dronów. Patrole antysmogowe mają pomóc w wyeliminowaniu przypadków palenia niedozwolonymi substancjami bądź przedmiotami, których miejsce nie znajduje się na rusztach kotłów grzewczych. Przedstawiciele urzędu przekonują, że to jeden ze sposobów na walkę ze smogiem.

Patrole antysmogowe to element szerszego projektu nazwanego „Gminnym Programem Walki ze Smogiem”. W jego ramach z budżetu samorządu dotowana jest wymiana starych urządzeń grzewczych na bardziej ekologiczne źródła ciepła (maksymalnie do 6 tys. zł). Tegoroczny budżet przeznaczony na ten cel, wynosi 500 tys. zł.

Przedstawiciele gminy zachęcają też mieszkańców, aby – w przypadku podejrzeń, że ktoś spala niedozwolone substancje – zadzwonili na infolinię pod numer 533 617 617 i zgłosili to.

UM Jarocin
sebastian.matyszczak@tvproart.pl

7 KOMENTARZE

  1. Tej zimy nie tylko ludzie będą palić śmieciami, ale coś mi się wydaje że niestety bedzie kilka przypadków zamarznięcia w domach. W Niemczech w TV już pokazują co robić w przypadku energetycznego lockdownu. A ten nadchodzi i to wcale nie małymi krokami.

  2. A KTO WCHODZI W SKŁAD TYCH PATROLI ANTYSMOGOWYCH ????, BO U NAS W JAROCINIE NIE MA STRAŻY MIEJSKIEJ KTÓRA MOGŁABY NAKŁADAĆ TAKIE MANDATY BĘDĄC DO TEGO UPOWAŻNIONA. CZYŻBY POLICJA SIĘ TYM MIAŁA ZAJĄĆ ??? NO BO CHYBA NIE URZĘDNICY.

  3. Podwyżka cen gazu w gminie Jarocin (i nie tylko) z pewnością jest zachętą do przechodzenia na eko ogrzewanie. Nikt chyba w Polsce nad tym już nie panuje 🙁

  4. Wystarczy analiza ile worków z plastikami oddaje dane gospodarstwo. Jeżeli deklaruje segregację odpadów a nie oddaje plastików to je pali w piecach. A kary za to powinny zaczynać się od 10000 złotych. Zdrowie nasze i naszych dzieci i tak nie ma ceny.

  5. Niektórzy bogacze z łakomstwa, bo im wciąż w dup.ch mało…palą czym popadnie,nad dachami swoich domostw z komin unosi się carny smrodliwy dym….

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick