Drogowe plany na Wrocławską i Głogowską w Ostrowie Wielkopolskim

4
Miasto przewiduje przebudowę odcinków ulicy Wrocławskiej. Chodzi między innymi o skrzyżowanie Wrocławska – Brzozowa i rondo Bankowe, gdzie drogowcy widzieliby rondo turbinowe. To na razie plany, natomiast konkrety dotyczą ulicy Głogowskiej. Jeszcze w tym roku mają na niej pojawić się nowe nasadzenia.

Ulica Wrocławska ciągnie się od samego centrum Ostrowa aż do granic miasta. Teraz pojawiły się plany na to, aby przebudować kilka jej odcinków jak choćby wiadukt. – Dużym wyzwaniem będzie przebudowa wiaduktu w ciągu ulicy Wrocławskiej. Ten odcinek aż do Przygodzic został przejęty po wybudowaniu obwodnicy. Ten wiadukt był w katastrofalnym stanie, dlatego niezwłocznie przystąpiliśmy do zlecenia kompleksowej ekspertyzy technicznej i opracowania dokumentacji projektowej. Dzisiaj ten wiadukt dopuszczony jest do ruchu samochodów do 3,5 tony, z wyłączeniem służb miejskich, stworzyliśmy także objazd. Jeszcze trudno jednak powiedzieć o wartości nakładów, które będziemy musieli ponieść – mówi wiceprezydent Ostrowa Mikołaj Kostka.
Kolejny planowany punkt Wrocławskiej to skrzyżowanie z Brzozową i Sadową. Tam obecnie znajduje się sygnalizacja świetlna, a miałaby powstać rondo. – Ono nie będzie o parametrach ronda krajowego, bo to już jest odcinek drogi gminnej, a nie krajowej, toteż parametry tego ronda będą mniejsze. Chcemy zrealizować to zadanie w latach 2022 i 2023 – mówi wiceprezydent Ostrowa Mikołaj Kostka.
Plany, które początkowe mogą być dużym wyzwaniem dla kierowców, dotyczą natomiast ronda Bankowego. Tam drogowcy widzieliby rondo turbinowe. Co to oznacza? Takowe skrzyżowanie ma dwa lub więcej pasów ruchu, które są oddzielone od siebie wysepką lub rodzajem krawężnika. – To rondo, na którym decyzję o tym, jak się po nim poruszać, musimy podejmować przed wjazdem na nie, a potem pasy, oddzielone separatorem, będą nas prowadziły w sposób praktycznie bezkolizyjny – mówi Marcin Wieruchowski, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Ostrowie Wielkopolskim.
Na samym planowanym rondzie nie jest przewidziany ruch rowerowy, ale drogowcy przewidują przejazdy dla cyklistów w miejscach, gdzie jeszcze ich nie ma.
Wrocławska to jednak na razie plany i praca nad dokumentacją projektową, konkretny dotyczą natomiast sąsiedniej ulicy – Głogowskiej, a dokładnie odcinek od ronda Sybiraków do ronda Bankowego, w tym skwer. Tam mają się pojawić m.in. nowe nasadzenia.

redaktor wlkp24.info
hanna.olejnik@tvproart.pl

4 KOMENTARZE

 1. Gdzie można znaleźć plany przebudowy Głogowskiej i ronda sybiraków? Plany ronda bankowego widziałem. Warto zaznaczyć że szykuje się jeszcze jedna duża zmiana (przetarg ogłoszony) na przebudowę Kaliskiej od Harcerskiej do Nowej Krępy . Sporo zmian w organizacji ruchu w tym pasy rowerowe na części drogi i całkowita zmiana skrzyżowania Kaliska Grabowska Wąska

 2. 5
  1

  Kiedy ktoś wyrówna kiedyś przejazd z Brzozowej w Sadową przez Wrocławską? Przecież te nierówności które tam są to jest kpina.

 3. 2
  2

  Projekt przebudowy jest dostępny od zeszłego roku na stronie MZD. Zastanawiam się tylko czy budowa ronda turbinowego nie sparaliżuje tej części miasta. Światła na Chopina (przejście dla pieszych) teraz blokują ruch na rondzie, a co dopiero gdy będzie rondo turbinowe….

 4. Dwa lata objazd tirów a oni mają dopiero plany remontu wiaduktu na Wrocławskiej. W takim tempie tiry pod oknami zębcowa będą śmigć jeszcze z 10 lat. Kpina z mieszkańców tej części miasta.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick